Každý den v jiném městě, ale pořád doma. Mladí manželé přestavěli autobus na dvoupatrové bydlení

Fotografie: MOs810 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Život bez hypotéky, ale přitom ve vlastním. Každý den v jiném městě, ale pořád v pohodlí svého domova. To si užívají mladí manželé z Velké Británie.

Dvoupatrový autobus neboli double-decker v hlavní roli, tedy alespoň během životní cesty mladého britského páru, který chtěl mít nadosah celý svět a nebál se za tímto cílem jít. A co víc, povedlo se mu ho zkombinovat se svým udržitelným životním stylem.

Celý svět jako na dlani

Celý příběh mladých manželů Hollingswortkových začal velmi podobně jako jiné příběhy, o nichž jsme psali na Bydlíme Útulně. Po svatbě toužili po vlastním bydlení, ale zároveň se nechtěli zavázat k hypotéce, která by je omezovala nejen finančně, ale i jako závazek. Chtěli být nezávislí, cestovat a poznávat svět. Ale samozřejmě tak, aby zanechávali co možná nejmenší uhlíkovou stopu a nezatěžovali zbytečně životní prostředí.

Odpovědí na jejich požadavky se stal autobus. Ale ne jen tak ledajaký, vzhledem k tomu, že jde o britské manžele, jejich novým domovem se nestalo nic menšího než dvoupatrový autobus. Vyřazený double-decker z roku 1997 přestavovali z gruntu téměř dva roky. Během budování museli z peněženky vyndat přes 600 000 Kč, nicméně v porovnání s tím, co dokázali z autobusu vytvořit, jde o velmi dobrou cenu.

Plně vybavená domácnost na kolech

Po technické stránce je pojízdný domov Lamorny a Garetha téměř nezávislý. Elektrickou energii získávají především přes solární panely, přičemž její přebytky ukládají do lithiové baterie. Jak uvádí Woltair, právě to umožňuje domácnosti využívat téměř všechnu vytvořenou energii beze zbytku. Dalším aspektem jsou propan-butanové lahve využívané na vaření. Vodu na hygienu i pro kuchyňské účely mají manželé uloženou v tancích.

pickup nákladní auto

V rámci rodinného sbližování zaměstnal muž své děti. Měli mu pomoci proměnit přístřešek na autě v něco jiného

Po stránce pohodlí, jak lze vidět na PositiveVibration, autobus nabízí totéž co každý druhý domov. Přízemí manželům slouží jako společné prostory – mají tu kuchyni se standardními spotřebiči i úložným prostorem v podobě skříně, dále menší jídelní stůl či koupelnu se sprchou. Patro je vymezeno pro soukromé pokoje, tedy prostornou ložnici s manželskou postelí. Najdeme zde však i pracovnu s knihovnou.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]