Při suchém počasí může hrozit za napouštění bazénu pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Zákaz napouštět bazén se v posledních několika suchých letech už objevil v řadě obcí. Kdo ho nedodrží, může být pokutován až do 50 tisíc korun.

Bazén dnes najdete téměř na každé zahradě rodinného domu. Betonový, plastový, zapuštěný či volně stojící. Češi si zkrátka na bazény zvykli a snaží se je udržovat a používat od jara až do pozdního léta. Jenomže existují i situace, kdy není možné napouštění bazénů z vodovodního řadu, a to pod hrozbou pokuty. Je jasné, že tento zákaz souvisí se stále suššími léty a s nedostatkem vody v některých regionech. Kvůli dlouhodobému suchu totiž dochází v řadě lokalit k poklesu vydatnosti vodních zdrojů.

Nadměrná spotřeba pitné vody ohrožuje i její kvalitu

Mnoho obcí kvůli tomu už přistoupilo k zákazu napouštění bazénů, píše web ZprávyAktuálně. Velkým jednorázovým odběrem vody je totiž v suchém období možné ohrozit i ostatní spotřebitele. Mohlo by se pak snadno stát, že bez vody zůstane celá obec nebo ve městě celá ulice, neboť vodovodní síť přestane odběr vody zvládat. Při náhlém zvýšení odběru dochází ke změnám hydraulických poměrů vyvolaných vysokou rychlostí proudění vody v potrubí. To může mít za následek uvolňování usazenin a zákal vody.

Jestliže se v rámci jednoho vodojemu začne napouštět víc bazénů najednou, může dojít až k jeho úplnému vyčerpání. Pak by se mohlo stát, že budou muset být odstaveny některé větve vodovodních rozvodů. Dále je možné nadměrným odběrem při napouštění bazénů zhoršit kvalitu pitné vody. V mnoha lokalitách obsahuje voda mangan či železo a zřízené úpravny vody při náhlém vysokém odběru nemusejí čištění a úpravu vody zvládat. Proto řada obcí své občany varuje před nadužíváním pitné vody a zákaz napouštět bazén je namístě.

Za vypalování trávy hrozí vysoká pokuta. Může dosáhnout až 25 000 Kč

K napouštění bazénů využijte cisterny

Je proto nezbytné, aby občané – bude-li na území jejich bydliště vydán zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů – toto nařízení respektovali. V úpornějších obdobích sucha obce současně přistupují i k zákazu zalévání zahrady pitnou vodou. Řešením je napustit bazén z vlastní studny, anebo si nechat přivézt vodu cisternou z míst, kde je vody dostatek – uvádí se na webu TN. Přestože se hříšníci dohledávají jen složitě, lze je vysledovat a při porušení zákazu hrozí těmto spotřebitelům tučné pokuty až 50 tisíc korun.

Napouštění bazénů pitnou vodou může být zakázáno
Fotografie: Pixabay

Úřady provádějí kontroly vodoměrů a v době zákazu hlídají, zdali nedochází k vyšší spotřebě vody. Což poznají podle stavu jednotlivých vodoměrů. Kromě toho mají úřady pomocníky z řad sousedů, od nichž často přichází udání o napouštění bazénu či zalévání zahrady pitnou vodou. Zákaz napouštění bazénů může přijít od provozovatele vodovodu, jímž může být i sama obec. Obecní úřad s rozšířenou působností pak může zakázat užívání povrchové vody i vody ze studní.

Již dříve jsme na BydlímeÚtulně psali, že pořídíte-li si nádrž na zachytávání dešťové vody, můžete získat dotaci z programu „Dešťovka“. Zachycenou vodu pak můžete využít jak na zalévání, tak do bazénu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*