Zde je důvod, proč neumývat nádobí ani se nesprchovat během silné bouře či hurikánu

Je všeobecně známo, že když se nacházíme venku a uslyšíme i uvidíme hromy a blesky, utíkáme se schovat někam dovnitř. Nicméně ani doma nemusí být člověk úplně v bezpečí.

Podle Johna Jenseniuse, odborníka na ochranu proti bleskům, je vhodné držet se i v domě dál od všeho, co může vést elektřinu. Hodně záleží na kvalitě a instalaci vašich rozvodů. To, co se považuje za nebezpečné, je i mytí rukou či nádobí a sprchování se.

Od čeho se raději držet dál?

Problémem nejsou ani tak kovové trubky, ale samotná voda, která může být vodičem. Nejednou se již stalo, že blesk zasáhl člověka či zvíře stojící v kaluži. To, zda jste v bezpečí ve svém domě, záleží na tom, jestli je váš dům uzemněn. Pokud je dům postavený jako v pohádce o třech prasátkách (tedy neodborně a honem, honem), pak člověk není před hromy a blesky v bezpečí ani doma.

Chcete-li zjistit, zda jsou vaše rozvody elektřiny v domě v pořádku, stačí zavolat odborníky a ujistit se, že je vše tak, jak má být. Nebezpečí nehrozí jen lidem, ale i domácím spotřebičům.

Bouřka a domácí spotřebiče

Na jejich ochranu je možné použít tzv. přepěťovou ochranu, která chrání domácí spotřebiče před výboji vzniklými vlivem statické elektřiny či blesku. Bydlíte-li v panelovém domě, možná si říkáte, že je dům opatřen bleskosvodem a jste doma v bezpečí, ani to však neplatí stoprocentně.

Během bouřky je vhodné vytáhnout elektrospotřebiče ze zásuvky, pokud to jde a nemáte přepěťovou ochranu. Dále se doporučuje netelefonovat z pevné linky, nepracovat na počítači, který je připojen k síti a modemu ani s jiným elektrospotřebičem v zásuvce. A samozřejmě jak jsme již uvedli – omezit používání vody.

Obrázek: pixabay