Hydroponie: Pohodlné pěstování rostlin bez hlíny můžete využít i na zeleninu

Mysleli jste si, že pěstování rostlin bez půdy je hloupost? V následujícím článku vás přesvědčíme o opaku. Hydroponický systém takové pěstování umožňuje bez problémů. Na první pohled se takový způsob může zdát jako věda, nenechte se ale zmást. Jde to i velmi jednoduše. Snadno si díky této metodě vypěstujete klidně salát.

Budete potřebovat plastovou misku od zmrzliny

V hydroponii dělá všechnu práci voda, a aby rostlina rostla, je potřebný i roztok živin. Jednoduchý a rychlý hydroponický systém si můžete vytvořit i doma. K jeho výrobě budete potřebovat pouze plastovou misku od zmrzliny s víkem. Dále si připravte:

  • pětilitrovou jednorázovou láhev na vodu
  • hliníkovou pásku

Hliníková páska je v celém procesu velmi důležitá. Odpuzuje totiž hmyz a zabraňuje výskytu plísní i přehřátí.

Výroba a příprava roztoku

Ve víku připravené plastové misky vyřízněte kulatý otvor podle velikosti hrdla jednorázové láhve. Poté jí celé hrdlo uřízněte, čímž vytvoříte něco jako nálevku, kterou vložíte do vyříznutého otvoru ve víku. Celou krabičku omotejte z vnější strany hliníkovou páskou.

Do takto připraveného hydroponického systému je nutné připravit roztok. Ani s tímto si příliš nemusíte lámat hlavu. Na trhu najdete celou řadu hotových směsí. Dbejte ale na to, aby obsahovaly tyto látky: dusičnan vápenatý, dusičnan draselný, síran horečnatý, monoamoniumfosfát a mikroživiny včetně železa.

Jinou možností je tyto látky pořídit zvlášť a rozmíchat je v jednotlivých nádobách odděleně. Až ve chvíli, kdy se rozhodnete hnojivo použít, část připravených roztoků ve stejném poměru smícháte.

Jak v této nádobě pěstovat?

Stejně jako u pěstování většiny rostlin je potřeba nezapomínat na slunce a dostatek světla. Rostlina bude v tomto „květináči“ asi 30 dní. Po celou dobu bude nutné sledovat hladinu a vyměňovat vodu v závislosti na okolnostech a velikosti rostliny asi každé 2 dny.

Fotografie: Bau das Receitas

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]