Pomerančová kůra může posloužit coby vedlejší produkt každému z vás. Můžete totiž využít jak její vůni, tak odmašťovací schopnost.
Pomeranče patří mezi nejlahodnější a nejšťavnatější ovoce. Obzvláště v zimním období, kdy u nás příliš čerstvého ovoce není k dispozici, dodávají lidskému organismu řadu potřebných vitamínů. Každý sní šťavnatou dužinu a kůra se většinou vyhazuje. A přitom když pomeranč loupáte, cítíte osvěžující citrusovou vůni. Kůra je totiž plná vonného oleje, který se při narušení její celistvosti vylučuje. A to lze mnoha způsoby zužitkovat.
Pomerančová kůra v kuchyni
Jestliže máte jistotu, že ovoce není chemicky ošetřeno, můžete ji využít ke konzumaci. Sušená nebo kandovaná pomerančová kůra může posloužit k ochucení různých dezertů nebo moučníků. Lze ji přidávat i do domácího džusu. Anebo do čaje či svařeného vína. Někdo z ní dokonce vyrábí domácí likér. Stejně tak můžete kousky pomerančové kůry zkusit vložit do krabičky s černým čajem. Přidáte čaji jedinečnou ovocnou vůni, nikoliv však ovocnou chuť. A to může vyhovovat těm, kdo ovocné čaje rádi nemají, píše se na webu RecettesPlat.
Kůra z pomeranče v celé domácnosti
Avšak ani z pomerančů, které nejsou v bio kvalitě, nemusíte kůru vyhazovat. Nabízí totiž širokou škálu dalšího využití. Můžete se nechat inspirovat a tento vedlejší produkt začít také využívat.
Pokud vás trápí přetrvávající zápach z toalety, tento geniální trik je snadným řešením
- Kůra z pomeranče může posloužit jako přírodní čisticí prostředek. Je totiž známá svými čisticími schopnostmi, zejména díky obsahu D-limonenu. Ten má vynikající odmašťovací a dezinfekční účinky. Kombinací pomerančové kůry s octem vytvoříte čisticí přípravek účinný, ekologický i ekonomický. Vyrobíte ho snadno doma a můžete použít k mytí různých povrchů v kuchyni i koupelně. Pomerančová kůra navíc přirozeně neutralizuje zápach octa a zanechává po úklidu příjemnou svěží vůni.
- Jako základ pro domácí kosmetiku využijte pouze biologicky pěstované pomeranče. Sušenou pomerančovou kůru mírně rozdrťte, smíchejte s jogurtem a citronem. Tak vám vznikne výživná pleťová maska nebo peeling.
- Pomerančová kůra dokáže provonět a osvěžit prostředí. Například v ledničce, v šatníku, ale třeba i v botách, kde působí jako přírodní odstraňovač zápachu, uvádí web TheAvesomeDaily.
- Ten, kdo má rád domácí dekorace, může pomerančovou kůru využít k vytvoření originálních vánočních ozdob – vykrájejte z čerstvé kůry ozdobné tvary a pak ji usušte. Anebo kůru nakrájejte na malé kostičky, navlečte na šňůrku a položte na radiátor. Vznikne vám přírodní řetěz na vánoční stromeček ve starosvětském duchu.
- Sušenou kůru z pomeranče můžete zkombinovat s kousky skořice, hřebíčku, badyánu či máty, případně dalšími vonnými sušenými ingrediencemi, a vznikne vám domácí potpourri. Pro silnější efekt lze zakápnout esenciálním olejíčkem.
- Kůru můžete odkládat na kompost, kde přispěje k tvorbě kvalitního hnojiva.
- Pomerančová kůra je také známá svými repelentními vlastnostmi proti hmyzu; velmi dobře působí jako přírodní odpuzovač mravenců. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o využití citrusové kůry při hubení molů.
Napište komentář