Klimatizace, tak jak je známe, by podle nařízení Evropské unie mohly být zakázány

Fotografie: Depositphotos

Oteplování planety je faktem, proti němuž se snaží zakročit i organizace, jako je EU. Do hledáčku se dostávají klimatizace, které si pořizuje i řada domácností.

Spalující horko. Sklenice dobře nachlazené limonády nebo studená sprcha pomohou jen na chvíli, stejně jako skok do bazénu. Skutečným řešením je klimatizace, se kterou EU ale svádí boj. Jaké nařízení si vymyslela pro rok 2050?

Proč si lidé pořizují klimatizaci

Zatímco před pár lety nás trápila horka kolem 30 °C, v posledních letech nejsou výjimkou parna blížící se i 40 °C. A nezdá se, že by se tento trend měl do budoucnosti výrazně měnit. Tipy na ochlazení domácnosti, které jsme přinesli na BydlímeÚtulně, tak asi brzy přestanou stačit. Nastoupit bude muset těžší kalibr v podobě klimatizace.

Tropické noci snižují kvalitu spánku, takže se po ránu cítíme unaveně, jak zmiňuje web ČT24. Neustálým pocením ztrácíme vodu, což se může projevit na našem fyzickém stavu. Kromě toho se neustálé horko podepisuje na naší náladě. To jsou jen některé z mnoha důvodů, které bychom mohli zvážit při pořízení klimatizace. EU se nicméně tomuto vynálezu století chystá hodit klacky pod nohy. Tedy alespoň do určité míry.

V Česku započal proces výměny starých elektroměrů. Tato investice může ušetřit desetitisíce korun

Třeba to nebude tak horké…

F-plyny, celým názvem fluorované skleníkové plyny, jsou uměle vytvořené chemické látky, které se často používají při chlazení tepelných čerpadel či klimatizačních jednotek. Kromě toho ale také výrazně zhoršují globální oteplování, na něž mají podle portálu MZP mnohonásobně vyšší dopad než CO2. Což je zároveň i důvod, proč EU opakovaně používání F-plynů reguluje.

Klimatizační jednotka
Fotografie: Freepik

Poslední nařízení, které EU zveřejnila z kraje tohoto roku, uvádějí, že do roku 2050 by F-plyny měly skončit úplně. Což představuje výrazné omezení rovněž pro výrobce zařízení, jež tyto plyny využívají na chlazení. Tedy i klimatizací. Výrobci tak mají jen omezený čas na to, aby chlazení F-plyny u svých produktů nahradili něčím jiným. Už dnes se jako alternativy nabízí propan, CO2 nebo amoniak. Je však zřejmé, že trh s klimatizacemi tak jako tak dozná změn.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*