Nový domov si můžete pořídit několika různými způsoby. Stále častěji se však lidé uchylují k rekonstrukcím starých budov, často i historických.
Ve Weare v New Hampshire stála školní budova z 19. století, která svou roli plnila až do roku 1952. Poté dlouhá léta nesloužila svému účelu a pozvolna chátrala. Dokud ji neobjevili manželé Kreg a Danielle Jonesovi a nepřestavěli ji na svůj nový domov. Však také mají jedinečnou kvalifikaci k tomu, aby se takových projektů ujali. Kreg je stavitel a Danielle je zkušená interiérová designerka. Společně provozují vlastní firmu Inscription Architects, která je zaměřena právě na špičkový bytový design a interiéry.
Přestavba historických budov je výzva
A tyto zkušenosti jim velice pomohly při rekonstrukci školy. Jonesovi totiž nejsou ani ve vlastních renovacích žádnými nováčky. Často se stěhovali a za posledních 26 let předělali řadu svých domovů. Stará školní budova Krega a Danielle velmi přitahovala, neboť se jednalo o historickou nemovitost s přiměřenou velikostí. Protože byli oba pracovně velmi vytíženi, nemohli se pustit do rekonstrukce velkého historického objektu. A škola pro ně byla tak akorát.
A navíc je fascinovala její architektura i historie – škola je zapsána v Národním historickém rejstříku jako jedna z mála historických cihlových staveb té oblasti. V 19. století se totiž většina budov v daném regionu stavěla ze dřeva. Zachovány zůstaly některé interesantní prvky jako litinové sloupy, které podpírají přední vstup, plechový kazetový strop, vysoká okna, původní schodiště či kladkový systém zvonění. A ani zbytek budovy nebyl v úplně špatném stavu.
Na takovou příležitost většina Čechů čeká celý život. Lidé mohou získat až 750 000 Kč na nové bydlení
Základy, zdivo i jedlové podlahy velmi dobře přestály víc než 50 let bez údržby. Při restaurování plechového stropu se zjistilo, že pod ním je ještě původní strop založený koňskými žíněmi. Ve špatném stavu byla jen přístavba z 60. let 20. století, sděluje web MyPositiveOutlooks.
Moderní interiér s historickými prvky
Interiér přízemí Jonesovi řešili jako otevřenou dispozici: kuchyň s jídelnou a obývacím prostorem. Okna jsou velmi vysoká a poskytují dostatek přirozeného světla i v zimních dnech. Přízemí bylo doplněno dramatickými závěsnými svítidly, která odpovídají době, kdy škola ještě fungovala. Na střeše zůstala i historická zvonice. Jinak se manželé snažili o propojení starého s novým, historického se současným, píše web NHHomeMagazine.
Horní patro představovalo určité designové výzvy, neboť se jednalo o dlouhý a úzký prostor. Jonesovi situovali na jeden jeho konec hlavní ložnici, doprostřed šatník a na druhý konec koupelnu. Čímž se tato oblast stala naprosto funkční, ale také velmi moderně pojatá. Koupelna má mimořádně uklidňující prostředí – říční kameny kolem vany, modrá stěna a lustr, evokující větve stromů, jsou doslova oázou klidu. Na BydlímeÚtulně jsme také popsali působivou rekonstrukci historického domu ze 17. století.
Napište komentář