Kvůli této chybě zůstávají na vašem prádle skvrny. Jen hrstka lidí používá prací prášek správně

Fotografie: Depositphotos

Čisté prádlo vám zaručí kvalitní prací přípravek, čistá pračka a správný postup při praní. A to od naložení bubnu prádlem až po aviváž.

Ženy i muži (dnes už není pravidlem, že by praly jen ženy) bývají často znepokojeni ne příliš dobře vypraným prádlem. Někdy je špatně vymáchané, jindy zapáchá, anebo na něm zůstal prášek, či dokonce kus nerozpuštěné kapsle. Někdy se to prostě stává a má to jistě nějaký důvod. Kvalita vypraného textilu totiž závisí na řadě faktorů – typ přípravku, stupeň znečištění, tvrdost vody a její tlak aj., píše web DámSiVíno.

Používání pracích kapslí

Moderní kapsle s pracím přípravkem často bývají označeny „vše v jednom”, a proto se spoléháte, že vyperou, budou mít avivážní účinek, a navíc čisté prádlo provoní. Určitě je to pravda a kapsle takto fungují. Dokonce nemusíte už používat ani příliš teplou vodu. Dobrý prací efekt mají kapsle i při teplotě 30 °C. Vkládejte je na dno bubnu před vložením prádla.

Kapsle však nejsou příliš vhodné, chcete-li některé kousky přeprat jen na krátký cyklus. To znamená 15–30 minut, včetně máchání a ždímání. To se pak snadno stane, že celá kapsle se za tak krátký časový úsek nestačí dokonale rozpustit. Vy poté vyjmete prádlo a na něm najdete nalepené kousky kapsle. A můžete prát znovu.

Vaše prádlo uschne 2x rychleji díky této japonské metodě uspořádání. Tato finta vám ušetří spoustu času

Praní s práškem

Na sypké přípravky mají pračky speciální přihrádku. Ovšem někdy stačí nižší tlak vody a prášek se řádně nevyplaví. Pokud se u vás problémy s tlakem vody vyskytují, měli byste prášek raději sypat rovnou na uzavřený buben. Dovnitř bubnu ho nesypte. Mohlo by se stát, že se do některých míst nedostane voda (obzvláště tehdy, jestli jste do bubnu nacpali mnoho prádla) a prášek se nerozpustí. Nedávejte do pračky víc prášku, než je nutné, ale také ne méně. Na každém balení najdete doporučené dávkování.

Použití tekutého přípravku nebo gelu

I tento přípravek se nalévá do přihrádky na prací prostředek, jak uvádí web CPykami. Ten se – na rozdíl od prášku – zpravidla dobře vodou vypláchne a nateče do bubnu mezi prádlo. Pokud používáte kvalitní značku nebo osvědčený prostředek, měli byste být s kvalitou vypraného textilu spokojeni.

Jestli ani při dodržování uvedených pravidel nebude prádlo vypráno a vymácháno kvalitně, zkontrolujte, zda program na počátku cyklu začne vypouštět zbytky staré vody. Nějaké množství jí v pračce po předchozím praní vždycky zůstane. Kdyby ji pračka neodčerpala, mohlo by prádlo zapáchat a být špatně vyprané. Jestli odčerpávání funguje, zase připadá v úvahu možnost, že se část prášku nebo gelu odplaví, tak s tím počítejte. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali o tom, jak pračku účinně vyčistit pomocí přírodních prostředků.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*