Bělení spodního prádla již nebudete dělat jinak. Vsaďte na účinné domácí prostředky, které vašemu prádlu vrátí jeho původní barvu

Fotografie: Freepik

Spodní prádlo se vyrábí v různých barvách, nejčastěji však ale v bílé. Nesprávným postupem při praní tak může docházet k jeho zašednutí. Nasnadě je tedy vybádat účinné bělení, které nijak nepoškodí jemné tkaniny. Zkusit můžete třeba přírodní suroviny, které nezatíží ani váš rodinný rozpočet.

Jak bělit spodní prádlo bez chemie?

Kromě nesprávného třídění oděvů podle barev (před praním) může zašednutí tkanin způsobit i zvýšená tvrdost vody. Zde je tedy několik metod, které mohou pomoci vybělit spodní prádlo bez chemie:

  • Kombinace jedlé sody, soli a pracího prášku: potřebovat budete na tuto směs 2 lžíce kuchyňské soli, 1 lžíci sody a 1 lžíci pracího prášku. K ruce si pak vezměte lavor a nasypte do něj ingredience. Následně je rozmíchejte v teplé vodě a máčejte spodní prádlo v roztoku po dobu 30 minut. Nakonec lze vyprat běžným způsobem v pračce na šetrný program.
Fotografie: Pixabay
  • Citronová šťáva s horkou vodou: do velkého hrnce nalijte asi dva litry vody a vmíchejte i ¼ litru čerstvé citronové šťávy. Vše svařte po dobu několika minut a pak nechte částečně zchladnout. Ve vodě máčejte zašedlé prádlo asi dvě až tři hodiny, a nakonec klasicky vyperte v pračce.
  • Octový roztok: obdobně jako citronová šťáva působí i ocet. Potřebovat budete asi ¼ litru lihového octa a dva litry vody. Po svaření tekutiny máčejte spodní prádlo ideálně půl dne. Následně vyperte v pračce s pracím práškem a s hrníčkem octa.
Fotografie: Freepik

Další metody, které pomohou vybělit zašedlé spodní prádlo

Použít k vybělení zašedlého spodního prádla můžete také peroxid vodíku nebo třeba tablety Aspirinu. Připravte si roztok s cca litrem teplé vody a rozpusťte v něm dvě tablety Aspirinu. Máčejte prádlo po dobu několika hodin a pak vyperte v pračce. Babičky kdysi dávno používaly k osvěžení bílé barvy i mletý pepř. Ten jednoduše vsypte do praní v pračce a spusťte cyklus.

Zdroj: Goodhousekeeping

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]