Architekt Douglas Wan předvedl svůj talent a inovativní přístup k bydlení přestavbou svého malého bytu o rozloze 28 m².
Byt se nachází v Melbourne a postaven byl v 50. letech 20. století jako ubytování pro sestry. Douglas chtěl pro svůj vlastní malý byt něco jednoduchého, ale stylového a praktického. Přemýšlel o tom, jak by chtěl v bytě žít, a tomu ho také přizpůsobil.
Nápad je základem všeho
Byt je nyní zcela přetvořen na malé studio (garsonku) pro moderní životní styl. Při této přestavbě se Wan zaměřil na maximální využití prostoru a přitom zachoval vzdušnost a světlost interiéru. Jeho byt, ačkoliv je malý, působí prostorně. Inspirací pro Douglase byl promyšlený japonský design. Rozdělil byt do různých zón, a to pomocí změn úrovní podlahy a použitím vestavěného nábytku. Odstranil nosné stěny a přidal ocelový nosník, takže měl podlahovou desku zcela volnou a mohl si ji přeorganizovat, jak se mu zlíbilo.
V celém bytě použil architekt tlustou světlou překližku, která dodala interiéru pocit tepla a měkkosti. I do tak malého příbytku se při trošce fantazie, ale i zkušeností vejde opravdu hodně věcí, uvádí web SimpleWelling. Vstupní část bytu tvoří kuchyň, jež je jednoduchá a velmi kompaktní, ale díky hlubokým pracovním plochám je plně funkční. A tak poskytuje dostatek místa pro přípravu jídel. Ve skříních je ukrytá pračka se sušičkou, což z bytu činí zcela samostatnou jednotku se všemi potřebnými zařízeními.
Celé město nevěřilo svým očím. Muž při rekonstrukci domu pro svou rodinu využil ty nejlevnější materiály
Praktický a stylový interiér
Vyvýšená platforma odděluje kuchyň od koupelny. V koupelně volil architekt Douglas Wan temnou barvu. Protože je však koupelna na jednom konci osvětlena panelem a na druhém dopadá světlo z okna, i přes tmavé barevné tóny působí jasně. Obytný prostor je otevřený a velmi světlý díky velkému oknu, což bytu dodává pocit vzdušnosti. Nábytek v bytě je velmi jednoduchý. Douglas ho uspořádal kolem platformy, která se stává univerzálním místem v domě. Pod zvednutou postelí je dostatečně velký úložný prostor.
A na posteli se dá také pohodlně sedět – když má Wan hosty, poslouží i jako pohovka a přátel se sem vejde dost velký počet. Může je také usadit k jídelnímu stolu, anebo ke snídaňovému pultu. Ano, to všechno v bytě je. Jako architekt, který pracuje z domova, musel Douglas zohlednit i své domácí pracoviště. Velký stůl u okna s posuvnou deskou, pod níž je ukryto piano, tohle celé vyřešil, uvádí se na webu DezignArt.
Po celém bytě je vestavěno množství úložných prostor. Ty zajišťují, že byt může zůstat uklizený a organizovaný. I když je tedy Wanův byt malý, díky velmi dobře promyšlenému designu je to zcela pohodlné, praktické a krásné místo k životu. Na BydlímeÚtulně jsme vám představili také jiný malý byt, tentokrát o výměře 30 m2; a ukázali, jak pohodlně se v něm dá bydlet.
Napište komentář