Malý byt v centru ukazuje, jak pohodlně se dá bydlet na 30 metrech čtverečních

Bydlet v centru města je snem mnoha lidí. Vzhledem k cenám si však řada z nich může pořídit jenom malý být. Třeba o velikosti 27 metrů čtverečních, jako v tomto případě. Dá se v takové nemovitosti vůbec dlouhodobě bydlet a je zde dostatek prostoru? Pokud se vše uspořádá tak, jako v tomto bytě, který najdete v centru Budapešti, zjistíte, že ano.

Primárně pro krátkodobé ubytování

Majitel tohoto malého bytu nikdy nechtěl tuto nemovitost sám využívat. A tak se ji rozhodl zrekonstruovat a dále nabízet na krátkodobé ubytování turistům. Poloha v centru k tomu přímo lákala. Aby byl i dostatečný zájem ze strany turistů, bylo třeba malý byt o velikosti ani ne 30 metrů upravit tak, aby bez problémů vyhovoval a bylo v něm více místa, než se na první pohled zdá.

Praktická rekonstrukce

Původně tento malý byt rozhodně nepůsobil dobře. Jak pro své stáří, tak pro své dispozice a jasně oddělené místnosti. Rekonstrukce proto musela být spojena s jejich změnou, aby mohl vzniknout jeden velký otevřený prostor. Také bylo třeba promyslet to, jak budou rozloženy jednotlivé místnosti v bytě. I tady bylo třeba řešit především to, aby to bylo praktické a účelné.

Rázem se prostor otevřel

Původní malý byt, který působil stísněně, se díky praktické rekonstrukci dokonale otevřel. Úprava dispozic, úprava jednotlivých místností a celková otevřenost prostoru udělala doslova zázraky. Stále je velikost bytu stejná, tedy 27 čtverečních metrů. Na první pohled ale vypadá podstatně větší, než tomu bylo dříve.

Několik specifických řešení

S rekonstrukcí šlo ruku v ruce i několik specifických řešení. Sem můžeme zařadit třeba využití tapety, která pokrývá celou zeď obývací části. Také bylo třeba myslet na to, že tento malý byt má jenom jedno okno. A to musí dodávat světlo do celého interiéru. Dále došlo i na zvolení vhodných barev, i materiál, které spolu dobře ladí a vytváří harmonii. A pokud jde o praktičnost, nelze opomenout provizorní patro, které je umístěna postel. Najednou byl malý byt zajímavě rozšířen, což umožnily hlavně jeho vyšší stropy.

Fotografie: Csoboth Edina

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]