Zápach z květáku často lidi odrazuje od jeho přípravy, čímž se ochuzují o řadu živin a dalších prospěšných látek. Přitom stačí ocet či mléko.
Většina lidí má ráda květák, ale zápach při vaření je odrazuje od jeho přípravy. A přitom květák je výživově hodnotná zelenina, která nabízí řadu zdravotních přínosů. Má vysoký obsah vlákniny, která podporuje zdraví trávicího systému. Také snižuje riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes, uvádí Healthline. Díky vysokému obsahu vitamínu C, který působí jako antioxidant, může květák pomáhat v boji proti volným radikálům a snižovat záněty.
Květák v jídelníčku
Květák je také bohatý na vitamíny skupiny B, zejména na folát (B9 neboli kyselina listová), vitamín K a cholin. Z minerálů jsou to hlavně draslík, vápník, železo a hořčík. Navíc je květák nízkokalorický, takže může významně přispět k udržení zdravé tělesné hmotnosti. Své místo si tedy zaslouží v každém vyváženém jídelníčku, ať už jako součást salátů, květákový nákyp, pečený jako příloha nebo jako náhrada za rýži či brambory v nízkosacharidových dietách, píše se na webu Genialne.
Jak si poradit se zápachem květáku
Aby se při vaření květáku eliminoval nepříjemný zápach, musíte se zaměřit na jeho správnou přípravu. Je vhodné květák předem namočit na několik hodin do studené vody s přidáním citronové šťávy nebo octa. To pomůže částečně eliminovat zápach. Kapku citronové šťávy nebo octa můžete přidat i během vaření. Zápach zmizí, a květák navíc zůstane pěkně bílý. Kdo má chuť přidat do květáku koření, může to být česnek, kari nebo cibule. Tím se květákový zápach také potlačí, uvádějí na webu Receptovník.
Pokud vám tečou nervy při loupání česneku, máme pro vás snadné řešení. Vyzkoušejte tento fígl
Nezapomeňte ke květáku při vaření přidat také kmín. Ten není proti zápachu příliš účinný, ale zmírní nadýmání. S nepříjemným odérem pomůže také přidání hřebíčku do vařící vody, případně vařte květák s kusem chleba. Můžete použít i mléko, které po přidání do vařící vody pohltí zápach a zároveň zlepší květáku chuť. Mléka nemusí být mnoho, postačí půl sklenky.
Půl lžičky jedlé sody, přidané do osolené vroucí vody, nejenže pomůže absorbovat nepříjemný zápach, ale také udrží květákové růžičky krásně bílé a křupavé. Tyto metody používají i zkušení kuchaři, takže příště, když budete vařit květák, ale třeba i brokolici, nebudete muset otevírat všechna okna a větrat celý byt či dům. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jak zdravěji zahušťovat polévku, abyste se vyhnuli mouce.
Napište komentář