Zahušťování pokrmů moukou potřebuje zdravější alternativy. Nabízí se zelenina a luštěniny

Fotografie: Dmitry Bagrov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

S bílou moukou bychom měli šetřit, protože není zrovna nejzdravější. Alergici ji dokonce nemohou jíst vůbec. Naštěstí existuje řada způsobů, jak zahustit polévky nebo omáčky i bez ní.

Pokud nemůžete nebo nechcete používat mouku nebo kukuřičný škrob k zahušťování jídel, pak se podívejte, jaké jiné alternativy volit. V závislosti na typu jídla použijete vhodné zahušťovadlo, které navíc dodá pokrmu lahodnější chuť, ale i vitamíny a výživové hodnoty, jež v bílé mouce rozhodně nenajdete. Kombinovat můžete i více metod a najít si tu, jež vám nebo jídlu, které připravujete, bude nejlépe vyhovovat.

Nechte ji vyvařit

Někdy se stane, že do polévky či omáčky nalijete více tekutin, a pokrm tak nemá správnou hustotu, kterou byste potřebovali. Něco se dá zachránit obyčejným vyvařením přebytečné tekutiny. Stačí tedy nechat jídlo vařit o něco déle. Pozor si však dávejte u krémových jídel, jež mají tendenci se připalovat. Proto je spíše duste na mírném ohni pod pokličkou a stále je hlídejte, aby se nepřipálily.

Část rozmixujte jako pyré

Tuto metodu použijte, když nechcete přidávat jiná zahušťovadla. Odeberte část ingrediencí ze zeleninové polévky a rozmixujte je na jemné pyré. Poté je vraťte zpět do polévky. Můžete použít ponorný mixér, klasický mixér nebo husté sítko, jímž zeleninu protlačíte. Tuto rychlou zahušťovací metodu použijete především u polévek se zeleninou nebo u fazolové polévky.

Brambory a zelenina

Vynikající zahušťovací schopnost má všechna zelenina, která obsahuje hodně škrobů. To jsou především brambory, jež jsou navíc i chuťově neutrální. Bramboru nastrouhanou na jemném struhadle můžete přidat do mnoha omáček, které potřebujete zahustit. Další výbornou zeleninou je i květák, z něhož vytvoříte pyré na zahuštění. Použít můžete i mrkev, dýni, nebo hrášek. Vždy se rozhodujte podle typu pokrmu a chuti, jež v něm bude nejlépe prospívat.

brambory na prkénku
Fotografie: Freepik

Fazole a čočka

Fazole a čočka mají výborné zahušťovací schopnosti a jsou chuťově celkem neutrální. Do hladkého pokrmu nebo toho, který budete na závěr mixovat, můžete přidat hrst fazolí a nechat ji povařit. Tam, kde chcete ponechat kousky zeleniny, si fazole uvařte bokem v troše vývaru, rozmixujte je a přidejte je jako pyré. Nejrychlejší na přípravu je červená čočka, kterou si bokem v hrnečku uvaříte během pěti minut, rozmixujete a můžete zahušťovat.

Těstoviny a obiloviny

Zeleninové vývary zahustíte i přidáním těstoviny, bulguru nebo hnědé rýže. Pokud nemáte alergii na lepek, můžete je bez obav použít. Během vaření se z nich uvolní škroby, které polévku přirozeně zahušťují. Používejte v poměru 0,5 šálku těstovin na 4 šálky vývaru. Do pokrmu je přidejte ve správný čas, aby se vše uvařilo současně. Rozvařené těstoviny v polévce už tak chutné nejsou.

Oříšky, semínka, vejce

Zahušťovat můžete i různými druhy ořechů a semínek. Vždy je nechte změknout ve vodě, umixujte a dejte do polévky nebo omáčky. Dodají pokrmům příjemnou oříškovou chuť. Některé pokrmy můžete zahustit rozšlehaným vejcem, které smícháte s trochou polévky a přidáte jako zahušťovadlo. Zahušťování pokrmů pomocí různých druhů smetany je také možné. Počítejte však s tím, že pokrm bude o dost těžší a že ne každý smetanu může.

Zdroj: Mariaushakova

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]