Škrábance na nábytku, který je vyroben ze dřeva, můžete opravit sami. A není zapotřebí, abyste si k tomu pořizovali speciální přípravky.
Na dřevěném nábytku se časem objeví nějaké ty škrábance. Něco mohou provést vaši domácí mazlíčci, hrany stolů se mohou odřít, jiná poškození vzniknou v důsledku dlouhodobého používání. Mírné poškození dřevěného povrchu však není důvod k tomu, abyste daný kus nábytku rovnou vyhodili. Nejedná se o poruchu funkce, ale pouze o mírnou estetickou závadu. Většinu drobnějších vrypů, odřenin a škrábanců dokážete napravit sami bez drahých speciálních přípravků, uvádí web Deccoria.
Vlašské ořechy a mandle
Možností k laickým opravám poškozeného dřevěného nábytku je hned několik. Kterou z nich využijete, to často závisí na tom, jakou barvu, styl či provedení váš nábytek má. A dokážete opravit jak nábytek lakovaný, tak i matný. Pokud jste měli škrábance na nábytku dlouho, mohou být zaneseny různými nečistotami, včetně mastnoty. Proto větší rýhy a vrypy raději předem vyčistěte. U tmavšího nábytku můžete ke korekci použít vlašské ořechy. Hoďte jich pár do mixeru, rozdrťte na kašičku a tu pak naneste na poškozená místa.
Dejte pozor, abyste ořechovou hmotou neobarvili i jiné části dřeva. A pracujte v rukavicích. Druhou možností je z ořechové kašičky vymačkat pár kapek oleje a tím škrábance či rýhy potřít, jak doporučují na webu BydleníInStory. Obdobným způsobem můžete využít mandle. Ty ovšem fungují hlavně na nábytek ze světlého dřeva. Pokud si nejste jistí, proveďte zákrok jen na malém nebo málo viditelném místě, a teprve potom se rozhodněte, zda jste zvolili vhodný opravný materiál.
Ze staré židle vyrobíte nádherný pelíšek pro svého mazlíčka během krátké chvíle. Zvládne to každý
Retušovací tužky, fixy, vosky
Pomocí různých retušovacích tužek nebo fixek (popisovačů) můžete velice snadno opravit třeba odřené hrany stolů či jiného nábytku. Až úkon provedete, vlhkým ubrouskem opravovaná místa otřete – část barvy se ještě setře a vy proveďte zaretušování ještě jednou. Při použití fixek se přesvědčte, zda opravený povrch nebarví. Barvu volte vždy přiměřenou danému odstínu dřeva.
Pár dalších tipů
Kdo používá k dezinfekci jód, jistě ho bude mít v domácí lékárničce. A protože má tato tekutina tmavě hnědý barevný odstín, jistě vám už došlo, že ji budete moci na různě poškrábaný nábytek použít. Zase však respektujte barevný odstín nábytku. Bylo by nepříjemné, kdybyste si na světlém dřevě vytvořili tmavé skvrny. K opravě hodně světlého dřeva můžete použít směs stolního oleje s citronovou šťávou.
Jednoduše směs do poškozených míst vetřete a pak pořádně utřete do sucha. Jsou-li některá poškozená místa i po vašem zákroku vidět, postup opakujte. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak si můžete sami renovovat nábytek nátěrem a lakováním.
Napište komentář