Renovace nábytku svépomocí je překvapivě jednoduchá

Renovace nábytku může proběhnout buď v rukou odborníka, nebo může být provedena svépomocí. My se podíváme na druhou možnost a provedeme vás jí krok za krokem. Obvykle stačí jenom pár jednoduchých postupů a nábytek, který byl původně na vyhození, bude vypadat doslova jako nový.

Připravte si vše potřebné

Aby se renovace nábytku povedla, připravte si vše potřebné. Základem jsou věci na různé opravy, jako tmely a další látky. Dále nezapomeňte na brusný papír, případné domácí nářadí, vruty a spojovací materiál, a na závěr také barvy, štětce a laky. Máte? Tak můžete jít do toho.

Vyjměte zásuvky

Renovace nábytku by měla začít tím, že vyjmete všechny zásuvky, které budete renovovat samostatně. Ty je třeba nejprve opravit, ať už tmely nebo výplněmi, tak i pomocí spojovacího materiálu. Musí dobře držet, i dobře vypadat. Až když je vše hotové, se můžete pustit do fáze finální, kterou je základní barva. Po jejím uschnutí přijde finální nátěr a potom samozřejmě vrstva laku, která má estetickou i ochrannou funkci.

Myslete na zdobení

Není to jenom oprava a nový nátěr. Renovace nábytku může být spojena i s tím, že mu dáte skutečně nový vzhled. Můžete využít třeba různých technik, nebo i různého zdobení. Vše je možné a fantazii, postupům nebo vaší šikovnosti se meze nekladou.

Zrenovujte samotný kus nábytku

Když jsou hotové zásuvky, police a další vyjímatelné prvky, můžete se pustit do renovace zbytku. I tady začněte nejdříve očištěním, případným obroušením a nezbytnými opravami, jak z důvodu vzhledu, tak z důvodu pevnosti. Potom opět můžete použít techniky zdobení, barvy a laky k dosažení požadované finální podoby.

Nejprve přemýšlet, potom pracovat

Pamatujte na to, že u renovace nábytku je třeba vždy přemýšlet, a až potom se pustit do práce. Je dobré si ujasnit, co chcete zrenovovat, jak to chcete používat, i kde to má být umístěno. Podle toho by se následně měly odvíjet i jednotlivé práce, které starému kusu na vyhození dají nový moderní vzhled, který se bude hodit tam, kam chcete stůl, komodu, skříň nebo cokoliv jiného umístit.

Fotografie: Ellen Silverman

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]