Jednoduchá dezinfekce pračky, která ji zbaví zápachu i vodního kamene

Fotografie: Pixabay

Běžným používáním se pračka zanáší a pokud nedochází k jejímu dostatečnému odvětrávání, či máte příliš tvrdou vodu, může se v ní usazovat kámen nebo plísně. Všimnete-li si zhoršené kvality či zápachu vypraného prádla, je nutná dezinfekce pračky.

Automatická pračka se stala velmi důležitým pomocníkem ve většině moderních domácností. Technologie, které jsou v současné době při návrzích a výrobě automatických praček používány, disponují různými řešeními, která minimalizují rizika usazování vodního kamene i v případě, že je ve vaší domácnosti tvrdá voda.

Vodní kámen může způsobit řada problémů včetně zanášení bubnu a přívodních i odvodních systémů a vytváří tak prostředí vhodné k usazování patogenů. Výsledkem je pak nepříjemný zápach a nedostatečná kvalita pracího procesu. I u moderních praček je proto nutné pravidelně provádět jejich čištění a dezinfekci. Zde je několik rad, jak na to.

Fotografie: Pixnio

Čištění a dezinfekce pračky

Čištění a dezinfekce bubnu pračky by měly být realizovány alespoň jednou za měsíc, ideálními prostředky pro tento proces jsou jedlá soda nebo ocet.

Použití jedlé sody

Čištění pračky jedlou sodou je velmi jednoduché a provádí se klasickým pracím procesem. Jedlá soda má vhodné abrazivní účinky a navíc nehrozí, že by její působení poškodilo těsnění pračky. Jedlá soda se aplikuje následujícím postupem:

  1. Nasypte jedlou sodu do dávkovače na prášek (k sodě lze přidat také éterický olej s příjemným aromatem).
  2. Zkontrolujte, že v pračce není žádné prádlo a spusťte program s teplotou minimálně 60 °C (ideálně 90 °C).
  3. Jakmile pračka dopere, dočistěte také dávkovač na prášek (vytřete jej hadrem nebo starým zubním kartáčkem).
  4. Po praní nechte dvířka i dávkovač otevřené, aby se vnitřek pračky důkladně vysušil.
Fotografie: Unsplash

Použití octa

Ocet se používá podobně jako jedlá soda a slouží k odstranění zatuchlého zápachu i vodního kamene. Postup vyžaduje rovněž spuštění pracího programu ideálně o teplotě 90 °C při prázdném bubnu. Do dávkovače je nutné nalít sklenici octa a po skončení programu nechat pračku důkladně vyschnout.

Zdroj: Redakce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]