Nejlepší způsoby, jak vybělit staré oblečení, aby zářilo opět jako nové

Fotografie: Freepik

Bílé prádlo vyžaduje zvláštní péči. Nejen, že je na něm vidět každá skvrnka, po několika vypráních také ztrácí barvu a žloutne nebo šedne. Často pak saháme po bělidlech, které by mu měly navrátit jeho původní zářivost. Daleko účinnější je ale věnovat alespoň trochu času prevenci.

Soda nad zlato

Pokud si domů přinesete čistě bílé prádlo, je vhodné mu dopřát preventivní péči proti zašednutí. První možností je využít klasickou jedlou sodu, kterou jistě najdeme v každé kuchyni. Recept je jednoduchý:

  • 250 ml teplé vody
  • 7 polévkových lžic sody

Z této směsi by nám měla vzniknout tekutá pasta. Podle potřeby můžete přidat více sody nebo teplé vody. Do roztoku ponořte znečištěné bílé prádlo a nechte ho několik hodin odmočit (ideálně přes noc). Ráno pak prádlo vyperte jako obvykle. Pokud je oblečení znečištěné navíc odolnými žlutými skvrnami, můžete do směsi přidat také kuchyňskou sůl a přivést ji k varu. Nechte ji mírně vychladnout a namočte do ní pak špinavé bílé prádlo.

Fotografie: Pixabay

Sodu byste měli preventivně přidávat i do bubnu pračky při praní bílého prádla. Stačí jedna lžíce na prací cyklus. Soda totiž změkčuje vodu, jelikož tvrdá voda je častou příčinou zašedlého prádla, a jako bonus účinně odstraňuje vodní kámen. Stejným způsobem můžete používat také prášek do pečiva. V tomto případě byste pak prádlo měli prát při vyšší teplotě.

Aspirin není jen na kocovinu

Další možností je využít aspirin. Ten se obvykle používá na bolení hlavy, ale dobře poslouží i při bělení prádla. Stačí rozpustit 5 tablet ve vodě a prádlo do ní pak asi na 15 minut namočit. Následně věci vyperte tak, jak jste zvyklí. Aspirin můžeme přidávat i při klasickém praní do zásobníku na prací prášek. Působí preventivně proti ztrátě bělosti prádla.

A pokud už věci svou původní barvu ztratily, nezoufejte. Zkuste jednoduchý domácí recept, který by jim měl navrátit zářivě bílou barvu. Stačí, když do teplé vody přidáte citronovou šťávu, případně rozpuštěnou kyselinu citronovou, a následně v ní bílé prádlo 15–20 minut povaříte. Poté prádlo vyperte běžným způsobem, bude jako nové.

Fotografie: Pixabay

Pokud zrovna nemáte po ruce citron, poslouží i vinný ocet. Ten před praním přilejte do pračky místo aviváže. Z nepříjemného zápachu nemusíte mít strach, po uschnutí zmizí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]