Metoda stripování dokáže textiliím navrátit svěžest. Stačí je nechat máčet na několik hodin

Fotografie: Depositphotos

Moderní doba přinesla automatické pračky a chemické prostředky, ale ne vždy si dokážeme poradit s usazeninami, zápachem a zašlostí vláken.

Mnoho domácností se vrací k metodám našich babiček, včetně postupu, který slibuje hloubkové čištění, jež vám standardní praní nedokáže nabídnout. Jedná se o starodávnou techniku, jejímž základem je dlouhodobé máčení textilií v horké vodě smíchané s čisticími prostředky, jako jsou borax, prací soda a klasický prášek, uvádí web Deccoria. Tato směs proniká hluboko do vláken, odstraňuje zbytky detergentů, mastnotu, pot a minerály z tvrdé vody. Výsledek? Ručníky znovu získají svou měkkost, oděvy vypadají jako nové a povlečení či utěrky jsou svěží a hygienické.

Proč textilie namáčet

Prvotním důvodem je zbavení nečistot. Stripování, jak se tento postup nazývá, odstraní usazeniny, které pračka nedokáže vymýt. Dalším aspektem je zachování kvality: Textilie, na něž se používá stripování, se méně opotřebovávají, déle vydrží a vypadají lépe. Mnozí si uvědomují také menší dopad na ekologii – namísto silných chemikálií tato metoda využívá běžné přísady a šetří přírodu. Jak ušetřit při praní s pomocí přírodních prostředků jsme na BydlímeÚtulně již psali. Důležitým důvodem je také delší zachování funkčnosti prádla.

Jak na to:

  • Smíchejte ve vaně nebo velké nádobě („lavoru“) horkou vodu s 1/4 šálku boraxu, 1/4 šálku sody na praní a 1/2 šálku pracího prášku.
  • Vložte textilie a zajistěte, aby byly zcela ponořené. Občas je promíchejte.
  • Textilie nechte máčet 4–6 hodin. Voda během procesu ztmavne, tak se nelekněte.
  • Po namáčení textilie důkladně propláchněte, ideálně v pračce na program pro máchání bez pracích prostředků.
  • Po vypuštění vody a vyprání vysušte textilie na vzduchu nebo v sušičce.

Proces domácího sušení prádla v zimě lze snadno urychlit. Pomůže i odvlhčovač a větrání

Prádlo sušte raději venku než v sušičce
Fotografie: Freepik

Na co si dát pozor

Stripování není vhodné pro jemné tkaniny, jako je hedvábí nebo vlna, které by se mohly poškodit, zmiňuje TheSpruce. Vždy čtěte štítky na textiliích, abyste předešli jejich zničení. Naopak ideální jsou pro stripování: ručníky, osušky, prostěradla, povlečení, kuchyňské utěrky a hadříky, látkové pleny či kapesníky.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*