Vánoční kaktus by měl už brzy nasadit poupata. Jestli se tak ještě nestalo, měli byste mu pomoci domácím hnojivem s obsahem draslíku a fosforu.
Za měsíc jsou tu vánoční svátky. A to si – kromě jiného – pěstitelé vánočních kaktusů přejí, aby jim tyto rostliny s úchvatným květenstvím dozdobily vánoční tabuli či zpříjemnily vánoční atmosféru. Takže vy, komu ještě kaktusy nenasadily ani poupata, máte poslední možnost pro své květiny něco udělat, aby kvetení dohnaly. Od září do listopadu se vánoční kaktusy nehnojí, ale pokud nemáte poupata, udělat to musíte.
Kaktus potřebuje draslík a fosfor
Schlumbergera je rod brazilských epifytických kaktusů, které ve svém přirozeném prostředí rostou v tropických vlhkých oblastech většinou v korunách stromů. Odtud také doba kvetení těchto rostlin. Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) se dostal jako teplomilná rostlina i do našich domovů a zdobí okna nejedné domácnosti. Kaktus byl vykřížen v celé řadě odrůd s mnoha barevnými odstíny květů – od bílé přes růžovou a červenou až po žlutou. Květy narůstají na koncích převislých článkovitých stonků se zploštělými a pilovitými listy.
Ale nyní tedy již k tomu, co udělat, aby i vám kaktus na Vánoce rozkvetl. Můžete mu totiž vyrobit posilující domácí hnojivo. To, které má stimulovat proces kvetení, má být bohaté na fosfor a draslík, s nižším obsahem dusíku (ten spíš podporuje růst zelené hmoty). Pokud doma pěstujete sukulenty, můžete na vánoční kaktus využít stejné hnojivo. Podle webu KobietaInteria doporučují zkušení pěstitelé mírně přihnojit schlumbergeru hnojivem určeným na rajčata, a to jednou za dva týdny. Pozor však na přehnojení.
Orchideje pokvetou i v zimě díky domácímu přihnojování. Efektivně pomůže i rýžová voda
Účinné je droždí i banánové slupky
Nyní ještě můžete zkusit kaktus obohatit vším, co poskytují kvasnice. Rozpusťte kousek čerstvého droždí ve vodě a rostlinu zalijte. Kvasinky obsahují jak vitamíny, tak stopové prvky, které podporují tvorbu a vývoj poupat. Vánoční kaktus zalijte nyní a do Vánoc ještě dvakrát. Drožďové vody postačí jen troška, kvasnice jsou dost účinné. Můžete ale přidat trošku cukru, radí na webu MagazínDoma.
Na draslík a fosfor jsou také bohaté banánové slupky. Zde můžete použít dva postupy. Slupku nakrájejte na kousky, zalijte teplou vodou a nechte pracovat v temnu po dobu 24 hodin. Pak přeceďte a získaný výluh ještě nařeďte vodou v poměru 1 : 1 a můžete kaktus přípravkem zalévat jednou týdně. Slupky můžete i usušit (v troubě, sušičce na ovoce), pak je rozmělněte na prášek a ten přidávejte do zálivky.
Pozor na přenášení vánočního kaktusu
Jako pěstitelé této půvabné pokojovky zřejmě víte, že nemá ráda změnu místa. Pokud nekvete, tak to není nijak nebezpečné, ale v případě, že už se objeví poupata, by mohlo dojít k maléru. Všechna poupata, ale i květy totiž mohou opadat. Proto nechte vánoční kaktus na místě i při zálivce, a raději s ním v tomto období vůbec nehýbejte. Ale při násadě květů začněte přihnojovat běžným hnojivem na sukulentní rostliny. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak si uchovat vánoční hvězdu až do příštích svátků. Tak ji po Vánocích nevyhazujte.
Napište komentář