Rostliny, které je dobré mít doma, pokud se chceme zbavit pavouků a různého hmyzu

Každý má rád léto, ale ne každý je fanouškem pavouků a různého hmyzu. Je prostě nemožné je držet daleko od domova, protože se dostanou dovnitř skrze nejmenší otvory ve stěnách nebo oknech. Repelenty proti hmyzu jsou plné toxinů a podle posledních výzkumů mají velmi negativní vliv na naše zdraví.

Sprejování hmyzu repelentem někde poblíž vašich dětí nebo vašich domácích mazlíčků je to nejhorší, co pro ně můžete udělat. Proto vám navrhujeme zasadit některé z uvedených rostlin. Zatímco nám některé rostliny příjemně voní, hmyz je přímo nesnáší.

Měsíček lékařský

Tato krásná letnička je ozdobou zahrad i okenních parapetů. Hmyz však tuto květinu nemá rád a výtažky této rostlinky se často používají také do komerčních repelentů. Pokud vám tedy hmyz leze nejen do bytu, ale i na nervy, opatřete si tuto kytičku.

Voňatka citronová

Jestli hmyz něco opravdu nemá rád, pak je to vůně citrusů. Zatímco nám tato vůně přijde náramně osvěžující. Citronová tráva nebo Voňatka citronová je statná a vytrvalá tropická tráva, kterou můžete pěstovat v květináči. Potěší vás nejen svou vůní, ale i chutí. Použít lze k ochucování pokrmů.

Rozmarýn

Používáme jej při vaření a je také efektivní coby přírodní repelent. Pěstujte si jej v květináči a budete mít nekonečnou zásobu této bylinky v kuchyni a mimo jiné, komáři se vašemu obydlí vyhnou obloukem.

Bazalka

Patří k další bylince, která dodává jídlům jedinečnou chuť a zároveň funguje jako úžasný přírodní repelent.

Agastache cana

Tato rostlina (půvabná trvalka) je známá tím, že odpuzuje komáry. U nás je tato rostlinka ceněná zejména pro lahodnou chuť listů, která je mátovo-anýzová. Listy se používají k ochucení sladkých pokrmů, nákypů, rýží, ryb, omáček, zeleniny a sirupů.

Máta peperná

Oblíbená bylinka, kterou zná asi každý. Milujeme její chuť i vůni, zato některý hmyz včetně komárů vůbec.

Levandule

Krásně vypadá i voní, použít lze opět k mnoha účelům v kuchyni. Hmyz tuto bylinku doslova nenávidí. Pěstujte levanduli a vyhnou se vám mouchy, komáři, moli, můry a další hmyz.

Obrázky: pixabay