Plíseň kolem oken zmizí raz dva. S jejím odstraněním pomůže i peroxid vodíku a citrón

Fotografie: Depositphotos

Plíseň v domácnosti není jen estetický problém, může způsobit i zdravotní problémy. Nejčastěji se vyskytuje kolem oken. Podívejte se, jak se jí zbavit.

Černá plíseň je v některých domácnostech častým problémem. Objevuje se zejména v domech a bytech s vysokou vlhkostí nebo tam, kde se nedostatečně větrá. Často ji najdeme kolem oken a okenních parapetů. V případě výskytu plísně je potřeba jednat rychle. Jak uvádí web GreenMatch, spory plísní, které se dostávají do vzduchu, totiž mohou negativně ovlivnit vaše zdraví. Podívejte se na několik způsobu, jak se plísně kolem oken efektivně zbavit a zabránit jejímu návratu.

Plíseň nikdy neodstraňujte na sucho

Oblast kolem oken je nejnáchylnější ke tvorbě plísní. Vlhkost, která kondenzuje na zdech a okenním parapetu, poskytuje ideální prostředí pro růst plísní. Při její likvidaci nezapomeňte použít ochranné prostředky, jako jsou rukavice a ochrana úst. Plíseň nikdy neodstraňujte na sucho, aby se spory nerozvířily do vzduchu. Na trhu najdete množství prostředků, které jsou přímo určeny na likvidaci plísní.

Pokud však nemáte žádný zrovna po ruce nebo nechcete doma používat zbytečnou chemii, poradíte si i s prostředky z vaší kuchyně. Na likvidaci plísní velmi dobře funguje kombinace octa a jedlé sody. Nejprve nalijte ocet do rozprašovače a důkladně jím ošetřete všechna místa, kde se plíseň vyskytuje. Nechte alespoň 15 minut působit. Poté si na mokrou houbičku naneste jedlou sodu a všechna místa zasažená plísní s ní otřete. Houbičku už na nic nepoužívejte, ale vyhoďte ji do koše.

Za vytápění domácnosti se dá chytře ušetřit. Je třeba i zkontrolovat těsnění oken a dveří

Pomůže také peroxid vodíku a citrón

Stejnou službu udělá podle webu UkrMedia také kombinace peroxidu vodíku a citronu. Do menší nádoby vymačkejte citronovou šťávu a přidejte k ní stejné množství peroxidu vodíku. Promíchejte a do roztoku namočte vatu. Pomocí ní roztok nanášejte na plísní zasažená místa. Opět nechte 15 minut působit. Špatně přístupná místa můžete dočistit starým zubním kartáčkem.

okno
Fotografie: Freepik

Aby se plíseň už nevrátila, je potřeba pravidelně větrat. Na okenní parapet můžete také umístit menší odvlhčovač. Vyplatí se snížit vysokou vlhkost vzduchu v bytě, ta nejčastěji vzniká při vaření, praní a sušení prádla. Ke vzniku plísní také přispívají netěsnosti a tepelné mosty kolem oken. Na BydlímeÚtulně už jsme psali o triku, který vám v domácnosti pomůže zbavit se vlhkosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*