Rekonstrukce starého bytu se zdařila na výbornou. Jedním z cílů bylo vnést do něj více světla

Fotografie: Depositphotos

Rekonstrukce starých bytů bývá často pořádným oříškem i pro architekty a designery. Mnohdy je zapotřebí změnit celou dispozici.

Architektka Taïna Pichon, zakladatelka Meraki Architects, se pustila do rekonstrukce pařížského bytu v činžovním domě z 18. století. Apartmán již dávno nevyhovoval nárokům moderního uživatele. Byt o rozloze 42 m2 byl v původním stavu a působil velice tmavě a ponuře. Proto bylo nutné prosvětlit ho za každou cenu. Dostatek přirozeného světla totiž dokáže s interiérem divy: umí navodit pocit většího prostoru a vzdušnosti, píše web NeverTooSmall.

Do bytu bylo nutné vnést světlo

Taïna Pichon chtěla v novém interiéru vytvořit kontinuitu prostoru a optimalizovat každý jeho centimetr. K tomu přispěl jednoduchý přírodní design s odolnými a hřejivými materiály. Rekonstrukce starého bytu začala odstraněním všech příček, aby si mohla lépe rozvrhnout prostor a docílit zamýšleného plánu. Rozvrhla interiér na kuchyň, jídelnu, velký obývací pokoj i ložnici. Aby zachovala soulad bytu s celým činžovním domem, držela se jako základu vintage palety, přírodních materiálů, s nepatrnými excentrickými výstřelky.

Hlavním zdrojem denního světla je okno od země až ke stropu v obývacím pokoji, orientované na balkon s výhledem do živé ulice. Druhé velké okno je v ložnici. Mezi jídelnu a ložnici architektka rafinovaně nechala instalovat skleněnou stěnu, jejíž design ještě styl 18. století podtrhl. Stěna stojí na bílých komodách, které se otvírají v ložnici. Přes sklo proniká světlo z ložnice i do jídelny a navozuje pocit většího prostoru, jak ukazuje i video na YouTube.

koupelna vana sprcha

Rekonstrukce koupelny málem stála její kočku život. Dělník ji omylem zazdil

I barvy hrají důležitou roli

Podstatnou roli v tomto bytě hraje nejen uspořádání, ale i barvy. Bílé stěny, bílá okna, bílé plovoucí police na zdech, bílé skříně v ložnici, bílé strukturované obklady v koupelně i kuchyni. Bílou barvu doplňují modrá keramická svítidla, světlé dřevo na podlaze, broskvová stěna v ložnici a broskvová dlažba v kuchyni, která tak v podstatě vymezuje její prostor. Tak bylo dosaženo světlého, ale nikoliv nudného interiéru. Další barvy může do bytu vnést majitel pomocí různých doplňků a dekorací.

Vstupní modré dveře vedou do bývalé dlouhé předsíně, kterou dnes zabrala kuchyň s přesahem do jídelny. Z jídelny lze vejít na jednu stranu do obývacího pokoje, na druhou stranu dveřmi do ložnice. Přepažovací skleněná stěna je opatřena bílou roletou, kterou majitel zatáhne, když chce mít v ložnici soukromí. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak si mladík mexického původu levně zrenovoval pronajmutý byt v Los Angeles.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

1 Comment

  1. Rekonstrukce starého bytu je vždy výzva, ale když se dobře naplánuje, může být výsledek ohromující. Při naší rekonstrukci jsme se inspirovali jednoduchým a funkčním designem, který do prostoru přinesl více světla. Bílé stěny, světlé dřevo a chytré rozvržení prostoru udělaly zázraky. Pokud přemýšlíte o podobné proměně, určitě se vyplatí spolupracovat s odborníky https://www.gareko.cz/, kteří vám pomohou naplno využít potenciál vašeho bytu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*