Pelety nebo štěpka jsou varianty ekologického paliva, ovšem musíte mít příslušný kotel. Každá volba přináší výhody i nevýhody.
K vytápění domácností se používaly a mnohde ještě používají různé druhy paliva. Ovšem od loňského září, kdy nový zákon nařídil likvidaci starých kotlů, v nichž lidé skutečně pálili kde co, musí majitel příslušného kotle použít palivo, které je do něj určené. K topení v ekologických kotlích se používají například dřevěné pelety, brikety nebo dřevěná štěpka. Pojďme si osvětlit, o co se vlastně jedná a jaké má ten který druh výhody či naopak nevýhody.
Co jsou pelety a jaké mají výhody
Pelety představují jeden ze způsobů vytápění. Vyrábějí se z hoblin měkkého dřeva anebo z lisovaných dřevěných pilin. Vypadají jako malé granule o průměru 6 až 25 milimetrů, uvádí web Deccoria. Nejčastěji se na jejich produkci používá odpad ze smrkového dřeva. Ten se nejprve rozdrtí a následně se do konečného tvaru pelety zpracuje pomocí speciálního lisu, který pracuje za použití vysokého tlaku. Na každé pile, kde se dřevo zpracovává, jsou vlastně pelety druhotným produktem. Odpadu je totiž hodně, proto je nezbytné ho účelně zužitkovat.
A výhody? Z uvedených informací vyplývá, že by vás pelety měly vyjít podstatně levněji, než když jste topili dřevem. Za druhé vede topení dřevěnými peletami k mnohem menší zátěži životního prostředí než při topení uhlím; při spalování pelet prokazatelně dochází k nižší produkci CO2. Pelety při hoření nevytvářejí kouř a nezapáchají. Dřevo je obnovitelný zdroj energie.
Starý pařez nemá šanci proti domácím ingrediencím. Odstranit ho pomůže i ocet a jedlá soda
A z hlediska energetické účinnosti? Pelety mají velmi dobrou výhřevnost (kolem 18 MJ/kg, tj. vyšší než hnědé uhlí) a malé množství popela. Web Česká peleta informuje, že kotle na pelety mají účinnost okolo 90 %. Kromě toho – na rozdíl od dřeva a uhlí – jsou pelety méně náročné na manipulaci i skladování.
Co je štěpka a proč zvolit právě ji
Dřevní štěpka je odpad, který vzniká ve dřevozpracujících závodech. Jedná se o kousky dřeva, velké obvykle do 8 centimetrů. A ty se po vysušení stávají levným biopalivem zejména pro rodinné domy. Štěpka se na rozdíl od pelet nelisuje, proto je její pořízení levnější. Na druhé straně má však podle studie VÚT nižší výhřevnost než peletky (kolem 12 MJ/kg). Abyste mohli peletami nebo štěpkou svou nemovitost vytápět, musíte si nejprve pořídit odpovídající kotel, třeba s automatickým dávkováním ze zásobníku.
Redakce BydlímeÚtulně dohledala, že kotel na pelety můžete pořídit již od cca 60 tisíc korun, na štěpku od 80 tisíc. A ceny samotného paliva? Pelety přijdou zhruba na 10 tisíc korun/tunu. Jeden sypaný prostorový metr štěpky stojí asi 500 Kč; v jednom takovém metru je cca 250 kg, což činí za tunu dva tisíce korun. Oproti peletám je tedy štěpka podstatně levnější, ale nezapomeňte, že výhřevnost je o dost nižší, proto budete štěpky potřebovat hodně. Na BydlímeÚtulně jsme psali rovněž o tom, že pro topení v krbu je nejvhodnější tvrdé dřevo – buk, dub, habr.
Zdroje: Deccoria, ČeskáPeleta, studie VÚT
Napište komentář