Vysává rostliny a nebojí se ani navštívit domácnost. Kněžice trávozelená je podceňovaný škůdce

Fotografie: Charles J. Sharp / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kněžice trávozelená (Palomena prasina) je zelený hmyz, který na první pohled vypadá dost zajímavě, až by se dalo říci, že hezky. Patří ale mezi škůdce.

Tato ploštice má typický tvar, který připomíná neuvěřitelně krásný zdobený štít. Barva může mít různé odstíny zelené, až do olivova. Na podzim se zelená změní na hnědou. To proto, že takto kněžici pomáhá v ochraně sama příroda. V létě zkrátka není vidět v zeleni, na podzim v suchém listí. Po přezimování se zelená barva obnoví. Velikost brouka je 12–14 mm. Pokud ještě netušíte, že kněžici vlastně velmi dobře znáte, dáme vám ještě jednu nápovědu – velmi nepříjemně zapáchá.

Ovoce ze zahrady si opláchněte vodou

Už se vám na zahradě stalo, že jste si natrhali maliny nebo rybíz, dychtivě vložili ovoce do úst a málem se pozvraceli kvůli jejich odporné chuti? Tak teď už víte, kdo se to na vašich ovocných keřích usadil. Kněžice trávozelená. A protože se dokáže přizpůsobit prostředí, málokdy si jí předem všimnete. A vaše rostliny se postupně mohou dočkat i záhuby.

Uvedený druh se ponejvíc vyskytuje ve Střední Evropě. Ještě významněji na zahradě však škodí kněžice asijského původu, a to kněžice mramorovaná a zeleninová. Ty jsou ještě žravější, a hlavně se množí několikrát do roka.

Listokaz japonský sežere na co přijde

Profesionální pěstitelé důrazně varují Čechy před nově šířícím se škůdcem, který likviduje zahrady

Vysává všechny rostliny a neváhá vás navštívit ani doma

Kněžice je savý škůdce, jenž napadá širokou škálu rostlin a živí se jejich šťávou. A je jí zcela jedno, zda jsou to stromy, ovocné i okrasné keře, polní plodiny nebo květiny, vezme zavděk kopřivami i bodláky. Vysaje všechno, na čem se jí při svém letu podaří přistát. Nymfy sají spíš zelené části, dospělým jedincům chutná víc ovoce. A pokud máte v zahradě kněžic více, může to znamenat jediné – dočkáte se větších škod i zápachu, uvádí web TheSeedCollection. Množit se kněžice zelená začíná od května a novou generaci lze očekávat v srpnu.

Od jiných druhů hmyzu míváte od podzimu pokoj, někam si venku zalezou a čekají na novou sezonu. Mnozí z nich hynou. Jenže kněžice s vámi mají jiné úmysly. Na konci sezony se začínají stahovat do tepla lidských příbytků, kam nejčastěji nalétávají otevřenými okny. Anebo si k oknu či dveřím vylezou po fasádě, píše web NašeZahrada. Ne, že by kněžice člověku ublížila, ale na co sedne, to smrdí.

S příchodem podzimu mění kněžice zabarvení
Fotografie: Pixabay

Zejména tehdy, když se cítí v ohrožení, je její zápach ještě intenzívnější. Páchnoucí tekutinu kněžice vylučuje ze žláz na břiše. Pokud byste ji chtěli likvidovat rukou, rozhodně použijte rukavice, anebo ji popadněte do ubrousku. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o dalším zahradním škůdci, a tím je hryzec vodní, který dokáže napáchat škody v trávníku i v záhonech.

Zdroje: TheSeedCollection, Naše zahrada,

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*