
Hryzec vodní z čeledi křečkovitých na první pohled připomíná potkana. Vaši zahradu dokáže během chvíle doslova zpustošit, proto je třeba vyrazit do boje.
Dostane-li se hryzec vodní na váš pozemek, může tam způsobit daleko větší škody než krtek nebo hraboš polní. Proto je zapotřebí, abyste ho ze svých pozemků co nejrychleji vypudili. Srst má hryzec vodní šedohnědou, hlavu má mohutnou, čumáček zaoblený a malá bystrá očka, dorůstá maximálně 25 cm a jeho ocas je mnohem kratší než u potkanů. Přesto, že hryzec vodní žije převážně v blízkosti vody, na březích rybníků, řek a dalších vodních toků, může se klidně vyskytovat i v místech, která jsou od vody značně vzdálená, uvádí se na webu MZE.
Hryzec vodní v zahradě
Když se tento všežravec dostane na vaši zahradu, bude tam požírat kořínky, oddenky, cibulky, mladé výhonky okrasných rostlin, ale i drobné ovoce a zeleninu. V trávníku i v záhonech vytváří rozsáhlý systém tunelů a dokáže během krátké doby všechno zcela zdevastovat.
A protože se hryzci neukládají k zimnímu spánku, mohou způsobovat na vašich zahradách škodu v kteroukoliv roční dobu. Na podzim a v zimě ohlodávají podzemní části rostlin, během sezony dokážou sežrat všechny mladé výhonky, které se na zahradě objeví. Proto je potřeba je z pozemku vystrnadit, podobně jako je nutné se v zahradě zbavit krtka, což jsme na BydlímeÚtulně také radili.
Hraboše dokáže ze zahrady vyhnat obyčejné koření. Odradí je i vůně skořice a chilli
Jak hryzce vodního ze zahrady vyhnat
- Živé pasti – koupíte je v prodejnách se zahradnickými potřebami. Jako návnadu můžete použít kousek celeru nebo mrkve. Při přípravě pasti použijte rukavice, aby z ní hryzec necítil váš pach. Jinak by se k ní nepřiblížil. Odchycené zvíře odneste někam na louku nebo k vodnímu toku.
- Ultrazvukové odpuzovače – hryzci jsou, stejně jako ostatní hlodavci, citliví na zvuk a různé vibrace. Ve specializovaných prodejnách můžete tedy zakoupit elektronické odpuzovače, které vám pomohou vetřelce ze zahrady vyhnat.
- Naftalín – na webu Deccoria uvádějí, že je možné vypudit hryzce vodního pomocí naftalínových kuliček. Tento produkt v dnešní době moc známý není, ale kdo ho pamatuje, ten ví, že velmi silně zapáchal a pomáhal vyhnat moly z pravých kožešin.
- Plechovky na tyči – zatlučte do země kovové tyče a nasaďte na ně prázdné plechovky. Jak s nimi bude vítr pohybovat, kov o kov bude vydávat hluk, který je pro tohoto hlodavce velmi nepříjemný.
- Stelivo pro kočky – když je vysypete do podzemních tunelů hlodavců, také se jich dokážete zbavit. Zápach kočičí moči přímo nesnesou.
- Rostliny – odér některých rostlin působí na hryzce vodního taktéž velmi negativně, a proto se jim raději vyhne. Jedná se o řebčík královský, pryšec hrachový, česnek, hořčici a mátu.
Napište komentář