Obyčejný alobal je účinný pomocník při pěstování i ochraně rostlin. Poslouží v bytě i na zahradě

Fotografie: Wongx / Public domain

Hliníkovou fólii využíváte nejspíš běžně v kuchyni. Prospěje ale i rostlinám. Těm nepřináší žádnou výživovou hodnotu, ale pomůže jim jiným způsobem.

Nyní v zimě máte v bytě a na parapetech jistě spoustu pokojových rostlin, bylinek a možná už vám tam raší i to, co předpěstováváte k jarní výsadbě. Vždyť ono to už nebude dlouho trvat a jaro bude tady. Zhruba za jediný měsíc. Této domácí zeleni, ale i té na zahradě může prospět obyčejný alobal.

Alobal pomůže s bytovými rostlinami

Možná máte parapety na severní stranu a na vaše rostliny se tak dostane velmi málo světla. A to je obzvláště v zimě, kdy jsou krátké dny, pro rostliny naprosto nevyhovující. Pro jejich vývoj je důležitý dostatek světla i v zimním období a právě alobalem si můžete vypomoci. Vyzkoušejte tohle tajemství zahradníků i vy a uvidíte, že rostlinkám v bytě, kde je málo světla, to jen prospěje. Všechno tkví v tom, že pomocí hliníkové fólie dokážete rostlinám světlo dodat.

Denní světlo normálně dopadá na listy rostlin a podporuje proces fotosyntézy. Jenže bez světla se nic takového neděje a rostlina strádá. Reflexní aluminiová fólie zajistí odraz denního světla na rostlinu, a to na zimní měsíce postačí, jak uvádí MagazínDoma. S příchodem jara už bude dlouhý den a pak i bytové rostlinky budou mít světla dostatek.

Šikovný prořez omladí staré jabloně a podpoří jejich plodnost. V únoru je na to nejvyšší čas

Vytvořte z alobalu reflexní prvek

Všichni asi znáte, jak se rostliny v zimě a v předjaří vytahují za světlem. Na jedné straně jsou tak výhonky dlouhé, avšak velmi tenké. A s tím už by měl být nyní konec. Vystřihněte kousek alobalu a upevněte ho na dvě špejle nebo párátka. Záleží na velikosti květináče i rostlin, jak velkou odrazivou plochu budete potřebovat. Pak to celé zapíchněte tak, aby na lesklou plochu alobalu dopadalo co nejvíce světla, zároveň musí být touto stranou natočen k rostlině. Alufólie bude odrážet světlo na rostlinu a zajistí jeho rovnoměrné rozložení.

Hliníková fólie na zahradě

Obdobný způsob nasvětlení rostlin můžete využít i na zahradě. Máte-li pozemek situovaný na západ nebo sever, můžete odrazem větší alobalové plochy dopřát zahradním rostlinám (zejména těm teplomilným) dostatek světla i tepla. Druhou možností, jak vhodně využít hliníkovou fólii v zahradě, je výrobek k plašení škůdců, tedy hlavně špačků. V období dozrávání ovoce dokáží totiž všechno sklidit za vás. Ať se jedná o třešně, jahody, borůvky, rybíz či maliny.

I tento kousek alobalu zaplaší různé škůdce
Fotografie: Pixabay

Abyste tedy nemuseli veškerou úrodu přikrývat různými sítěmi, vyrobte si produkt k zaplašení špačků. Výrobek by mohl vypadat jako takový ocas papírového draka. Na provázek zkrátka přivážete několik kartonových výstřižků, které jste obalili alobalem. Výstřižky mohou mít třeba tvar mašličky, stejně jako u draka. Za zúžený střed je na provázek uvážete. A pak to celé rozvěsíte po stromech nebo keřích. Velikost plašítka zvolte podle velikosti stromů a ovocných keřů, radí na webu Genialne.

Ve větru se budou výstřižky pohybovat, a ještě vytvářet odlesky, které se škodlivému ptactvu nebudou líbit. A tak radši odletí. Asi. Vzpomeňte si, jak se svého času na stromy zavěšovala stará cédéčka. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o dalším škůdci na ovocných stromech, a tím je vlnatka krvavá.

Zdroje: Genialne, MagazínDoma

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*