
Staré jabloně nemusíte hned kácet. Stačí je prořezat, čímž je omladíte a podnítíte jak k vyšší plodnosti, tak k lepší kvalitě plodů.
Starý strom musí vyživovat obrovskou korunu, která je po třiceti letech opravdu rozložitá a mnohdy neúměrně větší než kořenový systém. A pak nezbývá dost živin pro jablka. Prořez také – kromě lepší plodnosti – ovlivní příznivě zdraví stromu, píše web Deccoria. Když si vše předem promyslíte, dokážete starou jabloň zmladit i sami. Anebo přizvěte zkušeného zahrádkáře. Prořez u starých jabloní má však smysl jen tehdy, pokud mají stromy silné kosterní větve a kmen je zdravý.
Jak na prořez staré jabloně a kdy s ním začít
Než začnete s prořezem jabloně, zapojte selský rozum. Jaké stromy se dříve sázely? Byly to samé vysokokmeny, eventuálně polokmeny. A tak staré ovocné stromy mají vršek koruny až pomalu někde v oblacích. A vaším cílem by mělo být, aby se koruna snížila a jablka byla na dosah ze země, nanejvýš ze štaflí. Pokud jste se do prořezu nepustili už v zimě, máte nyní v únoru nejvyšší čas. Vyberte si k tomu bezmrazý slunečný den.
Prvním úkonem by tedy mělo být odříznutí části kmene a větví, které jsou příliš vysoko. A jakmile strom snížíte asi o třetinu, můžete se pustit do úpravy koruny. Starý, dříve neprořezávaný strom má jistě spoustu suchých či jinak poškozených větví. Ty budou tedy další na řadě, doporučuje web OrchardPeople. A také větve, které korunu příliš zahušťují či kříží. Ovoce totiž potřebuje dostatek vzduchu i slunečního světla, proto je lepší, když koruna bude řidší.
Únor je ideální čas na předpěstování sazenic. Na okně se zadaří i ředkvičkám a brokolici
Za kvalitní prořez se vám jabloň odvděčí
V prosvětlené koruně se nebude držet tolik škůdců a zamezíte tak i rozvoji různých chorob, zejména plísňových. A nebojte se, ony vám zase další větve narostou. Co se nepodaří letos, napravíte příště. Omlazený strom totiž budete muset ještě takové dva až tři roky tvarovat. Prořez sice strom stimuluje k produkci mladých výhonů, ale některé si vyrostou tam, kde se vám to nehodí. A rok či dva bude také trvat, než se jabloň opět vrátí k předchozímu plodícímu režimu. Výnos se totiž po tak radikálním prořezu v dalším roce výrazně sníží.
Díky omlazovacímu řezu můžete vrátit starým jabloním vitalitu a zajistit, aby plodily mnoho dalších let. Kromě prořezu bude také nutné pořádné přihnojení a častá zálivka. Na BydlímeÚtulně jsme vás také upozornili, že únor je vhodným obdobím pro roubování ovocných stromů. V březnu už by se nemusely rouby ujmout.
Zdroje: Deccoria, OrchardPeople
Napište komentář