
Čištění spár mezi dlaždicemi a obklady je nutné. Jinak se vám tam budou držet nežádoucí mikroorganismy. A ještě to nevzhledně vypadá.
Všimli jste si teď při jarním nebo předvelikonočním úklidu, že spáry mezi dlaždicemi i obklady jsou tmavé? Může to mít spoustu důvodů: jednak je to stará špína, protože spáry pravidelně nečistíte. To neposkytuje příliš pěkný estetický dojem, ovšem horší je konečný dopad – na nečistotách se mohou držet bakterie. A to už je závažné z hlediska hygieny v domácnosti.
Špína, nebo plíseň?
Dalším důvodem, proč jsou spáry mezi keramikou temné až černé, je plíseň. A to je situace ještě závažnější, protože spory plísní se šíří vzduchem, takže nevíte, kdy na koho z vaší domácnosti zaútočí. Nejvíce jsou z pochopitelných důvodů ohroženi alergici a astmatici. A ještě je tu jiný důvod, proč jsou spáry znečištěné – usazuje se v nich vodní kámen. A taková místa si bakterie také vybírají ke svému pomnožování. Je tedy zapotřebí se do čištění spár jak na obkladech v kuchyni a koupelně, tak i u dlažby pustit.
Jde to bez agresivní chemie
Pokud si myslíte, že na znečištěné či plesnivé spáry zabere jen chemický komerční přípravek, tak jste na omylu. Použít můžete zcela ekologické, ekonomické, snadné a účinné metody. Pojďme si je tedy představit:
- Silný roztok jedlé sody – vezměte jen několik lžic vlažné vody a do ní přidejte stejné množství kuchyňské sody. A tento hustý roztok na spáry naneste. Nejvhodnější je použití zubního kartáčku, tak se soda mezi keramikou dobře usadí, radí web ApartmentTherapy. Nechte působit do druhého dne a pak opláchněte čistou vodou, nebo vodou s octem. Posléze dobře osušte a dávejte pozor, aby se vám v koupelně a kuchyni nedržela nadměrná vlhkost. Tu má totiž plíseň moc ráda. Komu vadí octový zápach, může zvolit kyselinu citronovou. Obě kyseliny, jak octová, tak i citronová, mají mírné dezinfekční účinky, takže tím očistu spár ještě završíte.
Čištění varné desky není žádná věda. Stačí si na pomoc vzít třeba citrón a ocet
- Bělidlo – při odstraňování plísně a tmavých i zažloutlých skvrn ve spárách je velmi účinné. Při jeho použití postupujte opatrně, jak radí na webu TasteOfHome, použijte rukavice a roušku. Bělidlo zřeďte s vodou v poměru 1 : 3 a pomocí houbičky nebo kartáčku je aplikujte na spáry. Nechte působit 15 minut, poté vše jemně vydrhněte a opláchněte čistou vodou.
- Peroxid vodíku – i ten můžete na čištění spárovací hmoty použít. Přelijte si ho z lahvičky do rozprašovače (3% peroxid) a nastříkejte na spáry bez ředění. Nechte nějakou dobu působit, pak opláchněte a opět spáry vysušte třeba ručníkem.
Na BydlímeÚtulně jsme rovněž popsali, jak snadné je vyčištění lahve s úzkým hrdlem.
Zdroje: Apartment Therapy, Taste of Home
Napište komentář