Před pěstováním rajčat je klíčová příprava půdy. Je třeba i zvolit vhodnou lokaci a zajistit hnojivo

Fotografie: CosyCobra / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Příprava půdy a také způsob výsadby sazenic jsou pro pěstování rajčat velmi důležité, jestli chcete mít zdravé a odolné rostliny a také bohatou úrodu.

Je počátek května a vy nejpozději za 14 dní začnete vysazovat teplomilné plodiny. Mezi nimi také rajčata. Je tedy nejvyšší čas, abyste jim připravili dokonalou půdu. Správná půda pro rajčata má neutrální pH, musí být bohatá na minerální látky, zejména dusík, fosfor a vápník. Půda má být písčito-hlinitá, zrytá a nakypřená aspoň do hloubky 30 cm. Půda tedy potřebuje odpovídající strukturu a dostatek živin.

Příprava půdy pro rajčata

Půda nesmí být ani písčitá, ani jílovitá. V písčité by rajčata špatně kořenila a nedržela by se v ní závlaha. Jílovitá půda je studená a mazlavá, kořeny by do ní dobře neprorostly a kořenový systém by zakrněl. Půda pro rajčata musí mít vhodnou půdní chemickou reakci. Nesmí být rozhodně kyselá, nejlepší je, když se pH pohybuje kolem 6,5, radí web BHG. To je pro červené druhy zeleniny nejvhodnější.

Pokud byste rajčata vysázeli do půdy kyselé, nedokázaly by z ní rostliny absorbovat minerální látky. Nejen, že by se moc rajčat neurodilo, ale hrozily by plodům i rostlinám různé choroby. Rajčata nevysazujte nikdy na stejné místo, kde jste je pěstovali loni. Na původní stanoviště se můžete vrátit až tak po třech až čtyřech letech. Jednak jsou tam vyčerpané minerály, jednak se mohou na místě zdržovat škůdci od loňska a spory plísní.

Při výsadbě paprik je třeba zvolit vhodné sousedy. Rozumí si i s česnekem a cibulí

Jak rajčata vysazovat

Osvědčenou metodou je zasadit rostlinu hluboko a nejlépe šikmo. Stačí otvor hluboký 20 cm, ale tím, že ho vyhrabete také do strany a sazenici do něj tak trochu uložíte, budete mít v půdě cca 30 cm stonku. A na něm se vytvoří několik skupin kořenů. Tak bude rostlina důkladně vyživována i zavlažována, a to přispěje k lepším sazenicím, bohaté úrodě a odolnosti rostlin, píše web Deccoria.

Přihnojování rajčat

Pokud jste rajčata vysadili do záhonu, který jste na podzim vyhnojili chlévskou mrvou nebo kompostem, nejspíš je nebudete muset v této sezoně hnojit vůbec. Můžete si třeba vyrobit jíchu z kopřiv a tou rostlinám přilepšovat. Jestliže jste organickými hnojivy nezlepšili půdu víc než dva roky, na podzim to rozhodně udělejte. A v této sezoně se musíte spolehnout na hnojiva minerální a přírodní. Zkuste guáno či slepičince v granulích, nálev z droždí nebo i mořské řasy.

Dobrá půda, hnojení a zálivka a můžete se těšit na úrodu
Fotografie: Pixabay

Koupit si můžete startovací hnojivo, které je určené přímo pro rajčata a další teplomilné rostliny. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak byste na jaře měli pečovat o česnek.

Zdroje: Deccoria, BHG

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*