Péče o pokojové rostliny v zimě se liší od péče, kterou svým pokojovým rostlinám věnujeme třeba na jaře či v létě. Pokud o své rostliny pečujeme stále stejně, může se lehce stát, že zimu ani nepřežijí nebo budou velmi špatně prospívat. Společně se dnes podíváme na nejzásadnější tipy, díky kterým budou vaše pokojové rosliny spokojené, i během zimních měsíců.
Dopřejte jim světlo
Dny jsou kratší a denního světla je v zimě mnohem méně. Abyste se ujistili, že vaše pokojové rostliny v tomto ročním období dostanou dostatek světla, bude lepší, když je umístíte blíže k dennímu světlu – k oknu, nebo jim dopřejte nějaké doplňkové osvětlení. Pokud zjistíte, že se rostliny naklánějí směrem k oknu, postupně je otáčejte a střídejte strany, aby rostlina měla světlo ze všech stran.
Stabilní teplota
Rostliny nemají rády extrémní změny teplot, takže je důležité je přesunout pryč od otevřených oken a dveří, topných jednotek a radiátorů, krbů apod. Zajistěte, aby jejich okolí bylo co nejstabilnější – nedovolte jim, aby pocítili chlad a hned poté horko.
Dopřejte jim odpočinek
Díky kratším dnům a menšího množství slunečního svitu se rostliny v zimě cítí ospalé, stejně jako lidé. Některé tropické rostliny přecházejí do stavu klidu nebo polospánku od října do února. S tímto faktem je důležité vědět, že rostliny odebírají vodu pouze na základě množství světla, které obdrží. Znamená to tedy, že v zimě nebudete muset zalévat rostliny tak často, jako v slunečnějších obdobích. Mezi zaléváním počkejte déle nebo snižte množství zálivky. Zamezíte tím hnilobě kořenů.
Pozor na prach
Jednou z nejhorších věcí v zimě, je to, že se prostory utěsňují, aby bylo větší teplo. Zavřená okna během zimních měsíců mohou zvýšit prach v interiéru. A nahromadění prachu – ať už na vašich rostlinách nebo na vašem okně – může snížit množství světla, které se dostane k vašim rostlinám. Každý týden nebo dva jemně očistěte z rostlin prach.
Vynechte hnojivo
Jak jsme již výše zmínili, rostliny jsou v tomto ročním období ospalé, což znamená, že jsou zkrátka více líné. V zimě jde všechno pomalejším tempem – včetně růstu. Hnojení by tedy nemělo moc velký smysl, příliš živin by si kytka nevzala. Raději nechte rosliny od hnojiv odpočinout.