Výstavba bunkrů a všelijakých bunkrových chat je v Americe zcela běžná. Lidé se tak připravují na přežití v dobách různých nebezpečí.
Lidská nápaditost a vynalézavost nezná mezí. A to ve všech možných činnostech. Takzvané „bunkrové domy“ staví lidé z mnoha různých důvodů – bezpečnostních, praktických a finančních. Američan David dlouho nechápal, proč lidé přistupují k takovým stavbám. Až jednou na vlastní kůži – po ničivé ledové bouři – poznal, jak je praktické mít možnost domova zabezpečeného před různými nebezpečnými vlivy. Pod příkrovem betonu, oceli a zeminy pak lze přežít dlouhý čas.
Netypická výstavba bunkru
David se rozhodl svou bunkrovou boudu Quonset Hut vystavět neobyčejným způsobem. Nejenže má sloužit v nebezpečných dobách jako podzemní kryt, ale chtěl, aby byla vybavena tak všestranně, že poslouží i jako penzion. A tím pádem aby navíc vydělávala peníze. Při výstavbě zvolil majitel osobitý a cenově výhodný design, jak píše web MyPositiveOutlooks. Místo tradičního betonového monolitu vybral klenutou kovovou konstrukci, která se vyznačuje snadnou instalací a cenovou dostupností.
Konstrukce byla usazena do vybagrovaného koridoru tak, aby nepatrně vyčníval jen oblouk střechy. Ta byla zpevněna, pokryta nánosem zeminy a zatravněna. Izolovaná a ocelí zpevněná betonová podlaha byla skvělou alternativou k běžným metodám používaným při budování podobných podzemních staveb. K ní stavitel dobře kovovou konstrukci připevnil, uvádějí na webu WonderWorld.
Veškerá izolace byla vylepšena nánosem stříkané pěny, čímž se vytvořila pevná vrstva o tloušťce 10 cm pro regulaci teploty. V bunkru se tak bude udržovat optimální teplota ve všech ročních obdobích. Vchod do bunkru je vybaven robustními kovovými dveřmi, připomínajícími vstup do ponorky. Objekt má ventilační potrubní systém s větracími otvory, ten zajišťuje cirkulaci vzduchu a udržuje celou chatu v suchu. Ruční čerpadlo přivádí vodu z velké zásobní nádrže.
Ve sklepě své babičky objevila kompletně zařízený bunkr. Otevírá se zatažením za falešnou trubku
Vybavení podzemní chaty
Uvnitř podzemní chaty se nachází funkční kuchyň s mikrovlnnou troubou, sporákem na plyn, stolem a židlemi. Hlavní ložnici doplňují další dva pokoje. Koupelna má sprchový kout a toaletu. 12 metrů dlouhá a 2,4 metru široká chodba uvnitř tunelu slouží jako průchod i jako efektivní skladovací prostor pro zásoby potravin. Davidův bunkr je také vybaven únikovým východem pro případ nouze.
David našel rychlý a levný způsob výstavby bunkrů. Celá stavba přišla na 8 tisíc dolarů (cca 185 tis. Kč), kdežto tradiční konstrukce funkčního podzemního přístřeší na bázi betonu stojí až 150 tisíc dolarů (necelých 3,5 mil. Kč). Výsledná podoba Davidovy podzemní chaty Quonset Hut ukazuje na inovaci, praktičnost a ekonomickou efektivitu. Jeho způsob výstavby představuje úspěšnou integraci jednoduchých a nákladově efektivních stavebních metod. Staré vojenské bunkry se i u nás přestavují na současné bydlení. O tom, že chata z řopíku je levná a rychlá stavba, jsme na BydlímeÚtulně už psali.
Napište komentář