Originální chata postavená z řopíku za pouhých 50 000 Kč

Fotografie: Uživatel Hadonos / Creative Commons / CC BY-SA

Chata z řopíku, postavená za 50 tisíc korun, to je zajisté záležitost velmi výhodná. Architektonický koncept těchto rekonstrukcí založil architekt Jan Tyrpekl.

Nejprve by snad bylo vhodné zmínit, co tohle typické české slovo, tedy řopík, znamená. Jedná se o železobetonový objekt lehkého opevnění. Název vznikl podle zkratky ŘOP, což je zkratka Ředitelství opevňovacích prací. ŘOP byl orgán, který v rámci opevňování Československa řídil výstavbu těchto objektů.

Jak využít řopíky dnes

Podél JZ a SZ hranic naší země byla jako obrana před nacistickým Německem vybudována takových bunkrů celá řada. Tyto objekty jsou v majetku Ministerstva obrany a v současnosti již neměly žádné využití. Na svět tedy přišel experimentální projekt, který by měl o budoucnosti řopíků rozhodnout. Architekt Jan Tyrpekl tvrdí, že se jedná o objekty s velkým potenciálem. Jeho rekonstrukční koncept je postaven na minimálním zásahu do původního betonového objektu.

Z řopíku ve Vratěníně na Znojemsku se stala Útulna

Prioritami architekta Tyrpekla jsou jednoduchost a nízká cena. A jasný koncept, který vychází z faktu, že využívání bývalých vojenských bunkrů je téma poněkud citlivé. Proto navrhl svůj projekt jako druh dřevostavby, v případě Vratěnína dřevostavbu vertikální. Taková chata z řopíku totiž nejlépe odpovídala tamnímu krajinnému rázu. A tak vznikla zhruba za 50 tisíc Kč z malé betonové pevnosti atypická chatka.

Přestavba prasečího chlívku na útulný domeček dopadla pro téměř 90letého pána na výbornou

Útulna z řopíku ve Vratěníně byla postavena bez jakékoliv techniky, sděluje web Earch. Architekt, který sám řopík koupil, se snažil dodržet co nejnižší cenu rekonstrukce a také co nejkratší dobu výstavby. Projekt totiž realizoval jen z vlastních prostředků, bez dotací či grantů.

Později majitel a autor projektu ještě stavbu zdokonalil – místo polykarbonátové folie použil do oken dvojskla, LED osvětlení funguje díky fotovoltaickému panelu a součástí objektu jsou i kamna. Ubytování v Útulně Vratěnín využívá samoobslužný proces, díky uzamykatelné skřínce se můžete ubytovat sami.

Útulna z řopíku vzbudila obrovskou pozornost odborné i laické veřejnosti. Projekt dokonce získal ocenění Finalista v rámci České ceny za architekturu 2018 a mnohé inspiroval k podobnému využívání řopíků.

I další malá opevnění jsou k dispozici

Kdo by měl o řopík zájem, může ho získat prostřednictvím dražby, a to za relativně nízkou cenu – jak uvádí web E15. Opevnění, která jsou určena k prodeji, můžete najít na webu Ministerstva obrany; minimální kupní cena je stanovena cca na 120 tisíc korun. O dalších zajímavých rekonstrukcích jsme vás již dříve informovali na webu BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]