Antiperspiranty dělají skvrny. Naučte se je efektivně a šetrně odstranit

T-shirt with deodorant stain on black background, closeup

Antiperspiranty jsou sice na jednu stranu našimi pomocníky, díky kterým se cítíme čistí, svěží a voňaví, ale na druhou stranu dokáží způsobit na našem oblečení nevzhledné a těžko odstranitelné skvrny, se kterými si většina pracích prášků při běžném praní nedokáže poradit. Základní rada zní nechat po aplikaci na pokožku antiperspirant důkladně zaschnout a až teprve poté se obléknout.

Pokud se ale i tak stane, že jste někdy ve spěchu a antiperspirant se na vaše oblečení otiskne, máme pro vás několik tipů, jak ho snadno odstranit. Vhodné je skvrnu z oblečení odstranit co nejdříve a zároveň jemně, bez zbytečného drhnutí.

Sůl a citronová šťáva

Tyto dva pomocníky lze na skvrny od antiperspirantu či potu použít samostatně i společně. Pokud jde o sůl, můžete ji bez starostí použít na bílé i barevné oblečení. Vezměte trochu soli, místo, na němž se nachází skvrna, navlhčete a posypte solí. Nechte působit po dobu několika hodin, nejlépe přes noc, a následující ráno místo opět navlhčete a posypte další vrstvou soli. Takto připravené prádlo vložte do pračky a vyperte běžným způsobem.

Čerstvé skvrny od antiperspirantu či potu lze odstranit i pomocí citronové šťávy, stačí vymačkat několik kapek šťávy přímo na skvrnu. Nechejte působit přibližně deset minut a následně ručně propláchněte vlažnou vodou. Případné použití soli i šťávy najednou je rovněž snadné, skvrnu polijte trochou citronové šťávy, posypte lžičkou soli, promněte a následně vyperte.

Ocet a čpavek

Vyzkoušet můžete také ocet, nejlépe bílý vinný ocet. Nalijte trochu octa přímo na navlhčenou skvrnu a nechte působit přes noc. Ráno prádlo vyperte klasicky s pracím prostředkem. Ocet se hodí zejména na barevné prádlo, na choulostivém bílém prádle by mohl způsobit zažloutlé skvrny.

Tekutý čpavek neboli amoniak je rovněž vynikající v boji s bílými skvrnami od antiperspirantu. Smíchejte několik kapek amoniaku s půl hrnkem vody, naneste na skvrnu a po několika minutách důkladně opláchněte. Čpavek se nedoporučuje používat na len, hedvábí a vlnu.

Silonky versus směs peroxidu vodíku, jedlé sody a saponátu

Pokud zjistíte, že se vám antiperspirant obtiskl na oblečení během oblékání, skvělým řešením, jak se skvrny okamžitě zbavit, je jemně ji setřít smotanými silonkami. Skvrna okamžitě zmizí.

Naopak k odstranění zaschlých a odolných skvrn můžete použít směs vytvořenou ze čtyř polévkových lžic peroxidu vodíku, jedné čajové lžičky saponátu na nádobí a dvou polévkových lžic jedlé sody. Vzniklou směs naneste na skvrnu a nechte ji působit po dobu několik hodin. Poté prádlo vyperte jako obvykle.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]