Při praní je ocet neopěvovaným pomocníkem. Šetří peníze, zatímco odvádí stejně kvalitní práci jako prášek

Fotografie: BydlímeÚtulně

Většina lidí pere oblečení s pomocí pracího prášku či gelu. Pravděpodobně mezi ně patříte i vy. Tyto produkty svou práci odvedou, ale stejně dobře (ba i líp) si s prádlem poradí ocet.

Zkuste otestovat velmi starou a prověřenou metodu, konkrétně čištění octem. Důvod vás možná překvapí. Gely a prášky určené pro pračky mají všechno oblečení vyčistit a provonět. A svou funkci samozřejmě odvádí poměrně solidně. Avšak co už je známo méně, je prostá skutečnost, že nejsou pro člověka úplně zdravé. Jde především o chemikálie, které narušují pružnost látek a ovoní ji konkrétním toxinem.

Ftaláty a hormony

Jedná se o ftaláty, složky mající za úkol dát oblečení jemnou a příjemnou vůni. Tyto látky ovšem současně uvolňují hormony, které mohou hlavně malým dětem způsobit alergické reakce. Kromě toho nejsou moc šetrné k přírodě a životnímu prostředí a samozřejmě odchází do normální kanalizace. Právě proto je obyčejný ocet vynikající alternativou, jež vaše oblečení změkčí bez souvisejících rizik. A to není jeho jediná výhoda.

Kromě již zmíněného je ocet vynikající pro celkovou kondici pračky. Pomáhá ji udržovat perfektně čistou, takže jeho používání prodlužuje její životnost. V oblečení vám také neutralizuje nepříjemné pachy a jde samozřejmě o velmi levnou surovinu. To zvláště při dnešních poměrech člověk dosti ocení. Láhev octa vás rozhodně bude stát méně než nové balení prakticky jakéhokoli pracího prostředku. A nemusíte ho používat příliš mnoho.

dům sušení prádla
Fotografie: Pixabay

Jak na přírodní prací prostředek?

  • 4 šálky vroucí vody, která už vychladla,
  • 1,5 šálku octa,
  • asi 10 kapek levandulového nebo jiného vonného oleje.

Všechny přísady jednoduše smíchejte v lahvi. Nezapomeňte vše opravdu dobře protřepat. Do pračky nalijte stejný objem, jako to děláte normálně s práškem nebo gelem. Hodně lidí ocet stále považuje jen za čistič, což je hrozná škoda. Výhodou tohoto postupu je, že si můžete měnit vůně a zkoušet i další kombinace.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]