Podomácku vypěstovaná exotika na talíři: Pecka z avokáda doručí bohatou úrodu díky párátkům

Fotografie: Salud Carbajal / Public domain

Toto exotické ovoce si rychle získalo své místo i na stolech českých domácností. Mnoho lidí ho miluje pro jeho specifickou chuť. Nadšenci si mohou vypěstovat vlastní z pecky.

Avokádo je poměrně specifické ovoce, které obsahuje mnoho prospěšných látek pro zdraví. Vyznačuje se tím, že má, na rozdíl od většiny jiného ovoce, vysoký obsah tuku a nízký obsah cukru. Avokádový tuk však patří k těm mononenasyceným, které prospívají zdraví. Pokud milujete avokádo a jste duší pěstitel, rozhodně si zkuste vypěstovat vlastní avokádový strom z pecky.

Kupte si avokádo a nechte ho vyklíčit

Začněte výběrem zralého a zdravého avokáda, ideálně v bio kvalitě. Pečlivě odstraňte pecku a omyjte z ní zbývající dužinu, abyste zabránili hnilobě. Větší pecky mívají vyšší šanci na úspěšné vyklíčení. Připravte si sklenici s vodou a do avokáda zapíchejte tři až čtyři párátka podél jeho obvodu. Vložte pecku do sklenice tak, aby ji párátka držela ve vzduchu. Spodní polovina pecky bude ponořená ve vodě.

Umístěte sklenici na teplé a světlé místo, mimo přímé sluneční záření. Sledujte hladinu vody ve sklenici a podle potřeby ji doplňte, aby byla spodní polovina pecky vždy ponořená. Asi za dva až šest týdnů se pecka rozštípne a na dně se začne vynořovat kůlový kořen. Můžete si pogratulovat, byli jste úspěšní při klíčení avokáda.

Přesazení do půdy

Jakmile kořen povyroste na přibližně 5–8 cm, je čas přesadit pecku avokáda do půdy. Připravte si květináč o průměru alespoň 25–30 cm se směsí zeminy a kompostu. Vytvořte v půdě malý důlek a jemně položte naklíčenou pecku kořenem dolů. Lehce ji zakryjte zeminou, horní část nechte odkrytou a půdu dobře zalijte.

Avokádo umístěte blízko okna orientovaného na jih. Tato teplomilná rostlina preferuje teploty mezi 15–30 °C a mrazy nepřežije. Pravidelně avokádo zalévejte, aby byla půda trvale vlhká. Rostlinu hnojte hnojivem pro ovocné stromy a dodržujte pokyny výrobce. Tato dobrodružná cesta za vlastním avokádem je však jen pro trpělivé. Avokádo se vám prvními plody odmění zpravidla po pěti letech.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]