Slupek z avokáda je v koši škoda. Účinně poslouží pleti a je z nich i prospěšný čaj

Fotografie: Judgefloro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Nejenže snížíte množství vyprodukovaného odpadu, ale navíc můžete prospět sobě i svému zdraví. Takto jednoduše můžete využít slupky z avokáda. Začněte je sbírat.

Avokádo se stalo velmi oblíbenou potravinou a existuje snad tisíc způsobů, jak toto ovoce využít. Nejen pro svou chuť si avokádo získalo tolik příznivců. Vedle svého univerzálního využití k přípravě sladkých i slaných pokrmů má také spoustu pozitivních účinků pro lidský organismus jako snížení cholesterolu, usnadnění trávení, snižování zadržování vody či tlumení chutě k jídlu, a navíc je to vynikající zdroj prospěšných tuků, říká doktorka Cynthia Cobb. Pokud patříte mezi milovníky avokáda, takto můžete naložit s jeho slupkami.

Proč nevyhazovat slupky avokáda

Nejen dužina samotná je nabitá mnoha vitamíny. V avokádu jsou ve velké míře obsaženy vitamíny A, C, E, a K, draslík i antioxidanty, které mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví, ale využít se dají i pro kosmetické účely. Vyhozením slupek avokáda se tak zbavíte cenného zdroje prospěšných látek a vitamínů, pozitivně působících nejen na vaše orgány, ale také na celkový stav vašeho těla. Vyzkoušejte tyto jednoduché způsoby, jak se slupkou z avokáda naložit.

Jak využít slupku avokáda při kosmetické rutině

Dužina avokáda je vynikajícím spojencem v boji proti stárnutí. Skvěle působí na tvorbu kolagenu, díky němuž je pleť pružnější a mladistvější. Velmi prospěšný je i peeling, který pomáhá udržovat zdravý vzhled vaší pokožky. Avokádo včetně jeho slupky můžete využít při výrobě kosmetických přípravků, za něž vám vaše pokožka jistě poděkuje, a navíc se zbavíte některých nepříjemných problémů.

Ze slupek avokáda si můžete vyrobit například balzám na rty. Pár avokádových slupek stačí rozmačkat a smíchat s trochou kokosového oleje a bambuckého másla. S touto směsí ochráníte svoje rty před popraskáním. Další skvělý účinek mají avokádové slupky při zmírnění strií. Zcela vás tohoto problému nezbaví, ale zmírní jejich viditelnost. Jednoduše slupky z avokáda rozmačkejte s citronovou šťávou, medem a trochou avokádové dužiny. Výslednou pastu můžete každý večer nanést na strie a jemně vmasírovat. Chvíli nechte směs působit a nakonec opláchněte.

avokádo detail
Fotografie: Pxhere

Recyklujte slupky avokáda

Slupky z avokáda můžete využít například k přípravě čaje proti střevním červům a regulaci střevního průchodu. Před přípravou tohoto čaje avokádové slupky nejprve důkladně vyčistěte a následně vařte v litru vody. Abyste podpořili účinek čaje, vypijte ho nalačno. Slupky avokáda vám mohou pomoci i na zahrádce. Pokud je zakopete do země blízko sazenic, podpoří jejich růst.

Avokádem můžete zachránit i vlasy svých dětí. Jakmile se v nich objeví vši, dejte vařit 5 pecek a 6 slupek avokáda se 2 snítkami rozmarýnu ve 250 ml vody a výslednou směs po vychladnutí aplikujte na pokožku hlavy. Hlavu zabalte potravinářskou fólií a nechte půl hodiny působit. Nakonec vlasy umyjte. Postup opakujte několik dní, dokud všechny vši z vlasů nezmizí.

Zdroj: Eleganzaplus, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]