Bakterie ve vaší domácnosti aneb 7 nejvíce bakteriemi ohrožených věcí v domácnosti

Při úklidu se většinou soustředíme na místa, která jsou vidět. Umyjeme a uklidíme nádobí, vysypeme odpadkový koš, utřeme prach z nábytku, okenních parapetů, vyluxujeme, vydrhneme toaletu, vanu, umývadlo. To vše je správně. Ovšem existují místa a věci, která si zaslouží krapet větší pozornost. Které to jsou?

1. Kuchyňská houba

Používáme ji při mytí nádobí i úklidu. Vypadá neškodně. Ovšem pravdou je opak. Bývá v ní velká spousta bakterií a různého neřádu. Houbu pravidelně vyměňujte a po každém použití ji nezapomínejte namočit do octové vody anebo vyprat saponátem a vložit na minutu do mikrovlnné trouby, kde 99% bakterií zahubíte.

2. Kuchyňský dřez

Na první pohled vypadá možná čistě, ale pravdou je, že se v něm drží velké množství bakterií. Umýváme v něm nejen nádobí, ale i ovoce, zeleninu, maso. Doporučuje se 2x týdně nalít do dřezu roztok z octa a jedlé sody. Když vám po vaření vody v konvici zůstane vřelá voda, slijte zbytek vody do dřezu. Vřelá voda zahubí některé bakterie, navíc tím šetříte i varnou konvici. Voda by v ní stabilně zůstávat neměla.

3. Kelímky na zubní kartáčky

Lidská ústa jsou hostitelem stovek různých bakterií, takže se není čemu divit, že zubní kartáček je rovněž zdrojem bakterií. Zubní kartáčky se rovněž doporučuje dezinfikovat a stejně tak i stojánky či kelímky na kartáčky. Použít můžete opět sodu a ocet nebo roztok vody a peroxidu.

4. Misky domácích mazlíčků

Svého psa či kočku jen těžko požádáte, aby byl/a čistotnější. Údržba mističek je prostě úkol páníčků. Misky se doporučuje umývat každý den a jednou týdně je vložit buď do myčky nádobí nebo použít dezinfekční roztok.

5. Kávovar

Možná by vás to nikdy nenapadalo, ale kávovar je skvělé místo pro množení bakterií. Existují v něm části, kde se voda stále drží a není možné ji jakkoliv vylít. Chcete-li kávovar vyčistit, naplňte jej octovou vodou a zapněte. Poté proveďte totéž několikrát s čistou vodou.

6. Kuchyňské úchytky

Ať už se jedná o úchytky na kuchyňské lince nebo knoflíky na sporáku, nebývají často na seznamu pravidelného čištění. Přesto se jich dnes a denně dotýkáme. Při úklidu nezapomínejte otřít tato místa dezinfekčním roztokem (ocet a voda).

7. Vodovodní baterie

Ukazuje se, že kohoutky na vodovodních bateriích mají na sobě více bakterií, než mýdlo. Při úklidu koupelny se nesoustřeďte tedy pouze na vanu a umývadlo, ale i vodovodní baterie. Opláchněte je rovněž dezinfekčním roztokem.

Obrázky: webmd