Zamlžování oken v domácnosti trápí celou řadu lidí. Řešení má každý ve svých rukou

Fotografie: Freepik

Zamlžování oken je nepříjemné nejen na autě, potrápí vás také doma. Pokud se na oknech kumuluje vlhkost, stávají se doslova rájem pro různé bakterie, plísně, mykózy a další mikroby. Kromě toho je taková vlhkost připravena pustit se i do vašich stěn, jakmile jí k tomu dáte sebemenší příležitost.

A dostat vlhkost ze zdí není nic jednoduchého. Ale zpátky k oknům. Pokud se vám zamlžují, zhoršují se také jejích izolační vlastnosti, takže se vám může vytápění domácnosti prodražit.

Zamlžování oken se totiž objevuje téměř výhradně v zimě, ve střední Evropě totiž v jiných obdobích nepanují podmínky, které by tomuto jevu svědčily. Zamlžování se až na výjimky vyskytuje v případě, kdy je relativní vlhkost vzduchu alespoň 60 %. Zároveň ale musí platit, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou, respektive že rozdíl mezi teplotami na obou stranách okna musí být alespoň 20 °C.

Zamlžují se hlavně plastová okna

Plastová okna mají celou řadu výhod, ale také pár negativ. Kromě toho, že ve srovnání s klasickými okny, která najdete třeba v prvorepublikových budovách, vypadají poněkud uměle a nezajímavě, jsou právě plastová ona na zamlžování náchylnější. Je to dáno tím, že jsou ve srovnání s jinými typy oken lépe izolované. Zachrání vás tak jedině případná mikroventilace, kterou mají některé dražší typy plastových oken.

Jak zamlžování zabránit

Asi úplně nejlepší variantou je čistička nebo sušička vzduchu. První přístroj se hodí v případě, že vaše domácnost nemá potíže s vlhkostí jindy než v zimě. Sušička se naopak hodí do bytů umístěných ve sklepě, případně do jiných prostorů s vysokou vlhkostí. Oba dva přístroje vám pomohou doma udržovat příjemnou atmosféru, kromě toho většinou umí ze vzduchu filtrovat také bakterie a viry.

Pokud do takového přístroje investovat nechcete, můžete v zimě využít silikagel, který vlhkost stahuje. Stačí ho v misce umístit na parapety oken a pravidelně měnit.

Podobně poslouží také rýže ve varném sáčku, také ona si ze vzduchu stáhne vodu. Ale mít po parapetech rozmístěné pytlíky s rýží není to nejelegantnější řešení.

Pomůže také, pokud budete domácnost pravidelně větrat, zejména koupelnu, která je zdrojem vlhkosti, a kuchyň, nemáte-li v ní digestoř. Také u vaření je vlhkost vedlejším produktem a digestoř jí dovede většinu odsát přímo u zdroje. Při větrání není třeba mít okna otevřená dlouho, nejlepší je, když uděláte krátký a rychlý průvan, ale zato několikrát denně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]