Banánové hnojivo na orchideje: Nejvhodnější výživa pro bohatě kvetoucí rostliny

Fotografie: Depositphotos

Přestala vaše oblíbená orchidej kvést? Nevěšte hlavu! Výroba domácího hnojiva nezabere mnoho času a orchidej vás pak odmění bohatými květy.

Exotické orchideje pěstitelé obdivují pro jejich bohaté květy nejrůznějších barev. Na trhu je k dostání tolik druhů, že si mezi nimi vybere úplně každý. Navíc tyto květiny nejsou nijak zvlášť náročné na pěstování, ke kvetení však potřebují správnou výživu. Pokud se jí jim ovšem nedostává, orchideje ztrácí na kráse a nechtějí kvést. Pomoc naštěstí není daleko, najdete ji u vás v kuchyni. Pozvěte si na pomoc banán, konkrétně banánové slupky.

Pomůže minerály nabitý banán

Chcete-li, aby vás bohaté květy orchidejí těšily co nejdéle, snažte se jim dopřát co nejvhodnější výživu. V květinářstvích můžete samozřejmě koupit speciální hnojiva určená pro orchideje, není to ale jediná možnost. Velice jednoduše si doma můžete účinné hnojivo vyrobit z banánových slupek, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Obsahují minerály, jako je síra, vápník, draslík nebo fosfor, jež napomáhají květinám kvést. Zkrátka hodně muziky za málo peněz.

Tekuté hnojivo pro krásnou orchidej

Prvním způsobem, jak využít banánové slupky v péči o orchideje, je výroba tekutého hnojiva. Banánovou slupku pečlivě omyjte, rozkrájejte na malé kousky a umístěte do vhodné čisté nádoby, ideální je zavařovací sklenice. Zalejte slupky vodou a sklenici uzavřete. Takto nechte slupky ponořené dva týdny a každodenně obsah sklenice promíchejte. Po dvou týdnech můžete vyrobeným hnojivem zalévat. Před prvním zaléváním hnojivo rozřeďte vodou v poměru 1 : 1. Zalévejte jednou až dvakrát do měsíce.

Slupky rovnou do květináče

Nechcete-li čekat dva týdny, než bude tekuté hnojivo hotové, máte ještě jednu možnost, jak se slupkami naložit. Stačí je omyté nakrájet na opravdu malé kousíčky, které následně umístíte přímo do květináče s orchidejí. Ideální je učinit tak dva až tři týdny před plánovaným přesazováním orchideje. Slupky se tak stihnout částečně rozložit – a tak dodají zemině potřebné živiny. Celý proces rozkladu ale potrvá ještě několik týdnů a bude fungovat jako dlouhodoběji působící hnojivo.

Fotografie: Pxhere

Sušené zásoby pro vaši orchidej

Nekupujete banány tak často, abyste měli stále po ruce čerstvé slupky? Nasušte si je, a mějte tak materiál na výrobu hnojiva pro vaše orchideje stále v zásobě. Kdykoliv si tak můžete vyrobit tekuté hnojivo nebo kousky umístit do květináče s orchidejí. Sušit můžete buď na slunci, nebo v troubě, dbejte jen na to, aby slupky byly před sušením omyté. Dokonale usušené slupky pokrájené na kousky skladujte v uzavíratelné nádobě na suchém místě.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]