Béžová není nudnou barvou. Chytré nápady interiérových designérů oživí vaši domácnost

Fotografie: Freepik

Pokud se doma rozhodnete vymalovat a nemáte v plánu pouze bílé stěny, zkuste se podívat do vzorkovníku barev. Možná zjistíte, že odstíny béžové se budou hodit.

Mnoho lidí považuje béžovou barvu za elegantní, ale také velice nudnou. Člověk z ní nemá příliš nadšený pocit a nevzbuzuje pocity štěstí nebo zábavu. Je to jakási neutrální barva, která je významně používaná na různé kousky oblečení. Použít ji však lze i na stěnu do obývacího pokoje.

Béžový obývací pokoj

Inspirací na béžový obývací pokoj si můžete všímat již delší dobu, protože se tato barva dostává velice často mezi trendy. Používají ji návrháři jako Kelly Wearstler, Athena Calderone a designové studio Banda Property.

Nemyslete si, že béžová barva do obývacího pokoje je nudná. Není tomu tak. Dříve bylo velice moderní mít šedivé stěny. I přesto, že se jednalo spíše o chladnou barvu, lidé ji s oblibou hojně využívali. Nyní přichází do módy béžová. Ta působí pocitem tepla, útulnosti a klidu. Přesně to je potřeba v obývacím pokoji.

Fotografie: Pixabay

Béžová má několik odstínů. Příkladem může být písková, ovesná nebo velbloudí. V roce 2021 se všechny její odstíny dostaly mezi trendy. Pokuste se ji zahrnout do obývacího pokoje a pokud nevíte, jak ji sladit s ostatními doplňky, podívejte se na 11 tipů.

Přírodní materiály ladí s béžovou barvou

Béžová barva se velice hodí k přírodnímu materiálu. Sladí se tedy s odstíny, které se vyskytují ve dřevě, kůži a kameni. Dokonale zvýrazní strukturu dřeva, tmavší kůži nebo mramor. Kombinací přírodních materiálů a béžové vzniká estetika, která časem odhalí svou složitost. Tyto informace sdělila designérka Kelly Wearstler.

Fotografie: Pixabay

Pokud chcete mít béžový obývací pokoj, vybírejte hlavní předměty v přírodních barvách. Mezi hlavní předměty patří takové, kolem kterých se budete nejvíce pohybovat (obraz, sedací souprava, cenný předmět apod.).

Zvýraznění textury v béžovém prostoru

Béžová barva dokonale zvýrazňuje textury jednotlivých věcí. Jednobarevné béžové stěny umí krásně zvýraznit texturní detaily v prostoru. Velice dobře tato barva ladí s přírodními, na dotek příjemnými a bohatými materiály, jako je kámen, dřevo a len, protože je úzce spjata s barvami, které naleznete v přírodě.

Zvýraznění textury v béžovém prostoru vysvětluje Joachim Kornbek Hansen, ředitel značky a designu ve skandinávské značce Menu. Kouzlo béžové barvy objevíte tehdy, když ji sladíte s dalšími prvky (kámen, keramika a různé látky) v domácnosti.

Béžový a šedý obývací pokoj

Béžová a šedá spolu tak dobře ladí, protože představují stejnou intenzitu barev, ale jedna je studená a druhá teplá,“ vysvětlují Signe Bindslev Henriksen a Peter Bundgaard Rützou, zakladatelé dánského designového studia Space Copenhagen.

Fotografie: Pixabay

Béžově a bíle vymalovaná místnost působí intuitivně, přirozeně, vyváženě a uklidňuje lidskou mysl. Zvolte buď tmavší nebo světlejší tón šedé, abyste orámovali prostor a vytvořili kontrast. Do obývacího pokoje pak můžete zvolit opět bílé, béžové nebo šedé doplňky, které budou ladit se stěnami.

Béžová s květinami

Decentní dekorace s květinami není vůbec na škodu. Květiny lze s touto barvou skvěle sladit. Tricia Guild OBE, zakladatelka a ředitelka společnosti Designers Guild, řekla, že miluje klidnou krásu béžových květin, protože béžové odstíny někdy mohou podtrhnout krásu květin.

Květiny dodají modernímu prostoru citlivost. Nemusíte je mít pouze jako tapetu vedle béžové stěny, ale můžete je mít také na potahu na polštáři nebo na sedačce. Tyto jemné detaily skvěle doplní béžový obývací pokoj.

Na béžové stěny přidejte texturu

Pokud si nejste úplně jistí, zda je správnou volbou vymalovat stěny na béžovo, přidejte na ně texturu. Postačí barevný vápenný lak nebo barva s efektem betonu. Kristina Dam, designérka a vedoucí oddělení designu ve společnosti Broste Copenhagen, doporučuje různé triky.

Fotografie: Pixabay

Béžová barva s texturou dodá místnosti hloubku a umožní vám experimentovat s dalšími texturami, jako jsou měkké textilie a přírodní materiály. Pohrajte si s různými povrchovými úpravami, které s hladkou béžovou barvou fungují opravdu dobře. Tyto informace uvedla Kristina Dam. Jednotlivé béžové textury a odstíny budou v obývacím pokoji vypadat zajímavě a moderně.

Béžová se světlým dřevem

Pokud byste rádi měli pocit, že je váš obývací pokoj spojen s přírodou, vybírejte k béžovým stěnám světlé dřevo. „Pískové a béžové odstíny vytvářejí krásný výraz tón v tónu se dřevem, jako je dub a jasan,“ říká Marie Hesseldahl, manažerka designu ve skandinávském designovém domě Muuto.

Béžová i dřevo v člověku vyvolávají pocity domova. Díky tomu se podvědomě cítíme „v pohodě“, protože kombinace těchto dvou prvků působí pozitivně na smysly. Béžová a světlé dřevo se vzájemně doplňují, a proto se snažte jejich přítomnost v místnosti vyvážit.

Spojení béžové s modrozelenou

Pokuste se spojit béžovou s teal barvou (modrozelenou). Pokud je zvolíte do obývacího pokoje, bude tato místnost působit moderně a svěže. Jedná se o krásnou kombinaci, což potvrzuje i Emily Morganová, odbornice na barvy z dekorativní značky Earthborn.

Fotografie: Pixabay

K modrozelené nebo ke studené zelené vybírejte teplé tóny béžové. Tyto barvy poté vytváří vyvážené schéma. Pokud dáte na stěny teplou béžovou, vybírejte nábytek a doplňky v barvě teal. Obývací pokoj pak bude vypadat moderně.

Přidejte k béžové barvě tmavé doplňky

Pokud chcete vytvořit ostré rysy, přidejte tmavé tóny. „Přidání tmavých akcentů do béžového obývacího pokoje nejenže dodá dynamiku, ale díky kontrastu prostor odlehčí,“ říká Joa Studholme, kurátorka barev ve společnosti Farrow & Ball.

Béžové místnosti působí klidně a nenáročně, ale stačí přidat tmavý prvek a máte možnost vytvořit elegantní a moderní nádech celého pokoje.

Do béžového obývacího pokoje se hodí výstavní předměty

Bílý obývací pokoj může působit stroze. Pokud si zvolíte do béžového obývacího pokoje výstavní / dekorativní kousky, bude působit více teple, a místnost tak proměníte v pohodový domov. „Béžová je interiérová klasika a krásný neutrální odstín pro pozadí. Rád ji vnímám jako prázdné plátno pro místnost,“ říká Bernie de Le Cuona, zakladatel luxusního textilního domu de Le Cuona.

Fotografie: Pixabay

Zvýrazněte béžovou jednobarevnými vzory

Jestliže chcete, aby béžová barva byla velice výrazná, vybírejte do pokoje monochromatické vzory. „Při práci s béžovou barvou v obývacím pokoji můžete opravdu přidat na hlasitosti použitím odvážnějších tvarů,“ říká Guillaume Valliant, designér konceptu obývacího pokoje ve společnosti H&M Home.

Zkuste třeba vybrat černé prvky, které přidají do místnosti dynamiku, rytmus a výraz, aniž by jakkoliv narušovaly celkový dojem. Monochromatické vzory (jednobarevné) vytváří moderní, sofistikovaný vzhled, když je sladíte s teplými a neutrálními barvami.

Vneste život do obývacího pokoje

Pokud byste rádi oživili celkový interiér, přidejte do místnosti rostliny. „Béžovou barvu, kterou lze nalézt v přírodě donekonečna, oživí rostliny a zeleň,“ říká Ann Graftonová, kreativní ředitelka společnosti GP&J Baker, která se zabývá výrobou památkových tkanin.

Rostliny umí dodat život do místnosti s jakoukoliv barvou, když se za nimi nachází jednobarevné pozadí. Béžová vytváří pozadí prázdného plátna, a proto se k zeleni v pokoji tak skvěle hodí.

Zdroj: Livingetc

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]