Bezpečný domov pro štěňátko – kam čert nemůže, strčí štěně

Rozhodli jste se, že si pořídíte štěňátko? Štěňata jsou hravá, zábavná, plná energie, roztomilá, ale vyžadují vaši péči a obezřetnost, jako malé děti. Jsou stejně tak zvídavé a mají tendence strkat svůj nenechavý nosánek úplně všude.

Pokud si tedy pořizujete štěňátko, přesvědčte se nejdřív o tom, že je váš domov pro něj bezpečným místem a vše důkladně připravte.

Nábytek

Některé typy nábytku mohou představovat pro štěně nebezpečí. Zvlášť skládací nábytek, kde si může štěně přiskřípnout pacičku anebo zalézt někam, odkud nebude schopno vylézt. Mimo skládacího nábytku to může být i houpací křeslo. Neříkáme, že se ho máte zbavit, ale dávejte si pozor, až budete v něm relaxovat, aby se nezhouplo štěněti po ocásku či pacce.

Kluzká podlaha

Malé štěně je nemotorné a poznáte to i na jeho vratké chůzi. Hladké podlahy mohou být příčinou mnoha kotrmelců a pádů, proto místa, která jsou obzvlášť nebezpečná, opatřete dočasně kobercem. Mimo kluzké podlahy představují nebezpečí i schody, kde může štěně uklouznout a kutálet se až dolů. Klidně použijte dětské zábrany. Nemůžete střežit štěně 24 hodin denně.

Elektrické kabely

Štěňata okusují, co najdou. Ať jsou to vaše bačkory anebo okraj koberce nebo elektrické kabely. Udělejte maximum proto, aby nedošlo k smrtelnému zranění. Kupte plastové kryty, body, vodící lišty. Hlavně zajistěte, aby mělo štěně dost hraček a nenudilo se. Ale ne vždy to platí. Mnohdy je všechno to, co štěně nesmí zajímavější než hračky.

Drobné předměty

Pozor na připínáčky, špendlíky, matičky, šroubečky, náušnice, dentální nitě, šicí nitě a jiné drobnosti, které může štěně spolknout. Tyto věci uvíznou v jeho zažívacím traktu a je zle.

Oblečení a dětské hračky

Štěně rádo žužlá, okusuje, trhá. K úhoně by nemusely přijít jen vaše ponožky, rukavice, šála, dětské hračky, ale i štěně. Dětské hračky nejsou pro pejsky vhodné. Spolknutí výplně plyšáků by nemuselo dopadnout nejlépe.

Odpadkové koše

Jestli psi něco milují, tak jsou to odpadkové koše. Ať ty v kuchyni, na toaletě či v koupelně. Zajistěte, aby se k nim štěně nemělo jak dostat – tedy do jejich obsahu. Totéž platí o koši na prádlo.

Léky a chemie

Ujistěte se, že štěně nemá přístup k lékárničce ani úklidové kosmetice a vůbec k žádným takovým výrobkům, včetně vašeho parfému.

Okna a dveře

Zabraňte štěněti, aby mohlo utéci na cestu anebo vypadnout z okna či balkonu. Mějte proto okna i dveře zajištěné.

Nebezpečí venku

Pokud bydlíte v rodinném domě, číhá na zvídavé štěně nebezpečí i venku. Proto jej nenechávejte na zahradě bez dozoru a zkontrolujte zahradu, oplocení, zda se na pozemku nenachází pro psa jedovaté rostliny apod. Pozornost si zaslouží i bazén, pokud jej máte či jezírko, dále pak garáž a kůlna.

Na které jedy si dát pozor?

  • Čisticí prostředky
  • Lékárnička
  • Pokojové a zahradní rostliny
  • Chemikálie
  • Popelníky

Nikdy nedocílíte 100 % bezpečí, ale snažte se udělat minimum a obrňte se trpělivostí. Zkuste si kleknout na všechny 4 a rozhlédnout se kolem sebe z pozice pejska. Uvidíte svět hned v jiném světle a pomůže vám to vytvořit bezpečnější domov. Pamatujte, že štěně je jako dítě a nemá absolutně ponětí o tom, co smí a co nesmí. Vše bere jako hru.

Obrázek: pixabay