Bílý ocet jako ideální alternativa pracího prášku pomůže kvalitně vyprat prádlo

K praní prádla není vždy nutné používat prací prostředky plné chemikálií. Někdy totiž stačí jen málo. Prozkoumat možnosti ve své kuchyni, protože například takový bílý ocet dokáže hotové zázraky. Odstraní skvrny a zároveň zanechá vaše prádlo sněhově bílé. Vyhnete se tak poškození oděvů v důsledku používání chemikálií a zároveň bude vaše prádlo zářit čistotou.

Bílý ocet jako náhrada pracího prášku

Bílý ocet skutečně dokáže nahradit prací prášek, a to ve všech ohledech, ale pouze pokud se používá správným způsobem. Je ideální pro:

  • Zničení zápachu
  • Odstranění skvrn a chlupů z oblečení
  • Likvidaci bakterií
  • Ochraně barev
  • Změkčení prádla
  • Obnovu poškozeného textilu
  • Hloubkové čištění
  • Bělení

Odstranění pachů

Velkou výhodou bílého octa je jeho schopnost důkladně odstraňovat nepříjemné pachy. V takovém případě naplňte umyvadlo nebo lavor studenou vodou, přidejte sklenici bílého octa a vhoďte všechno oblečení, které potřebujete vyčistit. Takto nechte asi 20 minut a poté bez ždímání vložte prádlo do pračky a vyperte, jak jste zvyklí.

Fotografie: Freepik

Použití bílého octa na skvrny

Některé skvrny jsou skutečně „tvrdohlavé“ a ne a ne pustit. Pokud máte pocit, že už jste vyzkoušeli snad všechno možné a stále bez úspěchu, vezměte si k ruce bílý ocet a rozprašovací láhev.

Nastříkejte ocet přímo na skvrnu a nechte působit asi 10-15 minut těsně před praním. Jedná-li se jen o malou skvrnu, namočte prádlo do směsi 2 šálků vlažné vody a jednoho šálku bílého octa. V případě větší skvrny použijte navíc jedlou sodu společně s octem. 

Zbraň na chlupy od domácích mazlíčků

Jste-li majiteli domácích mazlíčků, věříme, že od této chvíle bude bílý ocet pravidelně ve vaší prádelně. Jeho účinky na odstranění zvířecích chlupů totiž ocení nejeden milovník zvířat. Jelikož v tomto případě nemusí ani nejdražší pračka pomoci, přichází na řadu bílý ocet. Nalijte šálek octa do pračky přímo před samotným praním a problém je vyřešen. Vaše oblečení už nebude zápasit s vlasy, chlupy, vlákny ani statickou elektřinou.

Fotografie: Pixabay

Ochrana barev a bělení oblečení

Bílý ocet pomáhá nejen s uchováním bělosti, ale i s uchováním zářivých barev. Pokud chcete oblečení ponechat sněhově bílé, nejčastěji se to týká ručníků, ponořte je do horké vody a poté vložte do pračky společně se 2 šálky bílého octa. Zapněte na „normální režim“. V případě barevných oděvů, použijte ½ šálku octa až při konečném oplachování přímo do bubnu pračky nebo dávkovače.

Změkčení prádla

Práce bílého octa při změkčení prádla spočívá v tom, že má dokonalou schopnost rozkládat zbytky pracích prostředků. Je skvělou alternativou aviváže, navíc i výrazně levnější. Do odměrky pro aviváž nalijte ½ šálku bílého octa a zapněte pračku, jak jste zvyklí. Uvidíte, že ručníky, prostěradla i povlečení budou krásně měkké.

Záchrana pro poškozené látky

Může se stát, že častým praním s drsným pracím prostředkem se látky poškodí. Začnou žmolkovatět, párat se, tvořit se malé dírky atd. Bílý ocet vás asi nezachrání od děr, ale rozhodně pomůže látce se opět probrat k životu.

Vložte oblečení do horké vody smíchané se dvěma sklenicemi bílého octa. Nechte přes noc a poté vyperte. Stejně tak, pokud bílé látky začnou měnit barvu, před praním přidejte do pračky šálek a půl bílého octa.

Co byste měli mít vždy na paměti

Pokud se rozhodnete uchýlit k přirozenějšímu praní a nepoužívat prací prostředky plné chemikálií, je třeba mít na paměti důležité pravidlo – nikdy nekombinujte bílý ocet společně s pracími prostředky. Tak by mohlo dojít k trvalému poškození látky a vaše oblíbené oblečení byste mohli jedině tak vyhodit.

Bílý ocet používejte pouze v případech, kdy už si skutečně nevíte rady a pouze jednou za čas. Pravidelné praní s bílým octem může poškodit pokožku a způsobit podráždění.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]