Rána pro domácnosti. Spotřebiče, které jsou velkými žrouty energií, najdeme skoro v každé z nich

Fotografie: Depositphotos

Energie používáme všichni a asi každý z nás pociťuje jejich zvyšující se ceny. Proto je potřeba začít přemýšlet nad tím, jak šetřit a která zařízení energie spotřebují nejvíce.

Náklady na elektřinu rostou alarmujícím tempem a v důsledku toho rostou i fakturační ceny. Při provozu domácnosti musíte počítat s nárůstem nákladů na její údržbu. Je tedy vhodné si uvědomit, která zařízení spotřebovávají nejvíce elektřiny a jak jejich fungování snížit, abyste neplatili tak vysoké částky. Jak si tedy vypočítat náklady na spotřebu elektřiny domácími spotřebiči?

Která zařízení jsou energeticky nejnáročnější?

Množství elektřiny spotřebované daným zařízením závisí nejen na jeho typu, ale také na modelu. Ve fázi nákupu je třeba analyzovat jeho energetické potřeby. Nejdůležitější je dbát na energetickou třídu zařízení, která zde má velký význam. Tato stupnice zahrnuje 10 tříd, a to od A +++ po G. Energeticky nejúspornější jsou zařízení nesoucí označení A+++. I když mohou být dražší, náklady se po několika letech používání více než vyplatí. To je způsobeno skutečností, že tato třída zařízení má nejnižší spotřebu energie a je nejekonomičtější.

Samozřejmě je potřeba počítat i s dobou, po které k této návratnosti dojde, pokud až po pár letech, můžete investovat do zařízení o třídu o něco nižší, např. A++. Za zmínku také stojí, že od března loňského roku platí nové označování energetických tříd (od A do G). Kde skupina A znamená nejlepší zařízení a G je klasifikována jako nejhorší. Nejvíce elektřiny ročně spotřebuje indukční varná deska, elektrická trouba, lednice, rychlovarná konvice a myčka.

Jaké jsou výpočty?

Abyste si mohli přesně vypočítat náklady na údržbu každého zařízení, potřebujete údaje o jeho výkonu ve wattech (W) a době používání zařízení. Dalším krokem je získání informace o ceně elektřiny za kWh. Tu zjistíte na vyúčtování, které každý měsíc dostáváte. Poté vynásobte jeho sílu dobou trvání akce a výsledek vydělte tisíci. Například: 30 W × 4 hodiny = 120 : 1 000 = 0,12 kWh za den.

Fotografie: Pixabay

Tímto způsobem získáte hodnotu v kWh, kterou vynásobíte cenou 1 kWh. Díky tomu zjistíte přesné náklady na používání na jeden den. Chcete-li zjistit roční provozní náklady zařízení, vynásobte denní cenu počtem dní v roce. Je to snadné a budete díky tomu moci výrazně ušetřit spoustu peněz, jež jistě využijete mnohem lépe.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]