Bobkový list neházejte jen do jídla, vhodný je také do prádla. Svými účinky překvapí i zkušené hospodyně

Fotografie: Depositphotos

Vavřínové listy jsou aromatické a používají se při přípravě různých pokrmů. A nejen to. Hubí také moly a eliminují různé pachy.

Bobkový list je skvělé přidávat také do bílého prádla při praní. Vavřínové listy totiž mají bělicí účinky. Jestliže tedy máte doma zašlou halenku nebo vaše bílé ponožky ztratily svou původní běloskvoucí barvu, přidejte do praní obyčejný bobkový list. Pomoci by měl už během jediného pracího cyklu. Skvělé je, že jde o přírodní bělidlo bez chemikálií, které vám v žádném případě nepoškodí látku.

Záchrana při obarvení

K obarvení bílého prádla stačí opravdu málo. Často se stane, že se do bílého prádla přimíchá také jinak barevný kus oblečení. Po vyprání tak můžete být dost nepříjemně překvapení, že je vaše prádlo zašedlé nebo zažloutlé. V dalším případě může být například růžové. Po takové příhodě není nutné vyřadit toto prádlo na hadry nebo na domácí nošení. Stačí použít bobkový list, který pomůže oblečení navrátit bílou barvu. Jednoduše z něj připravte odvar.

Fotografie: Pixabay

Příprava odvaru je opravdu velmi jednoduchá. Stačí dát hrst tohoto koření do hrnce a zalít ji velkým množstvím vody. Poté ho stačí asi dvacet minut povařit. Následně nechte bělicí směs vychladnout a poté do ní vhoďte obarvené kousky oblečení. Buďte trpěliví. Oblečení je třeba nechat namočené několik hodin, ideálně přes celou noc. Vhodné je také vodou občas zamíchat.

Prádlo stále není bílé

Prádlo nebude bílé okamžitě po vytažení z vody. Nutné je vyprat ho znovu v pračce v přípravku na bílé prádlo. Pro umocnění efektu je vhodné přidat do praní ještě jedlou sodu nebo sůl. Ty totiž účinek ještě posílí. K projasnění prádla vám pochopitelně může pomoci také obyčejný ocet. Ten nedegraduje vlákno. Skvělé je, že pomůže odstranit zbytky pracích prostředků, a navíc změkčí vodu, pokud ji máte tvrdou.

Fotografie: Freepik

Nezapomínejte také na to, že nejvhodnější je pochopitelně prevence. Z toho důvodu se snažte vždy kontrolovat, co do pračky dáváte. Bílé kousky je zkrátka vhodné prát odděleně od ostatních barev. Dobré je také využívat programy s předpírkou, pokud to vaše pračka umožňuje. A pokud se vám to přeci jen někdy nepodaří, nezoufejte. Nyní již víte, že si se zašlým prádlem poradíte směle i bez chemie jen s tím, co nabízí vaše domácnost a kuchyňská spíž.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]