Domácí hnojivo připraví silné a zdravé sazenice. Ideální podmínky zajistí lógr a bílé fazole

Fotografie: Dezidor / Creative Commons / Attribution 3.0

Pomozte svým sazenicím nabrat sílu před tím, než je přesadíte ven. Připravte jim „baštu“ v podobě ekologického hnojiva.

Jste zastánci výsevu semen rovnou do záhonku, nebo dáváte přednost předpěstování sazenic? Pokud patříte do druhého tábora, máme pro vás tip na skvělé organické hnojivo, se kterým sazenice rychle zesílí. Bez chemie, jen z toho, co máte doma.

Hnojivo, které umí zázraky

Odhadnout ten správný čas, kdy začít s přípravou rostlinek na zahradu, je klíčem k úspěchu. Zahradník si by si měl dát pozor na to, jak daleko je do „třech zmrzlých“, tedy do svátků Pankráce, Serváce a Bonifáce, jež se slaví přibližně v polovině května, ale rovněž na to, kdy se jaro začne hlásit o slovo. Sazenice by měly mít dost sil před tím, než přijde čas přesadit je do záhonu. V jejich zesílení jim pak lze pomoci i jednoduchým domácím hnojivem pouze ze dvou surovin.

Na hnojivo, které zajistí sazenicím perfektní podmínky ke zdravému růstu, podle portálu Cpykami potřebujete:

  • 2 hrsti bílých fazolí,
  • cca 1 polévkovou lžíci lógru.

Postup je jednoduchý – fazole nasypte do větší misky a zalijte dostatkem vody. Namáčejte je alespoň 6 hodin, nejlépe však přes noc. Ráno slijte zakalenou vodu do nádobky a přimíchejte lžíci kávové sedliny. Výslednou směs aplikujte v malém množství ke každé sazenici maximálně jednou za dva týdny.

Bohatou úrodu rybízu zajistí šikovné hnojení. Pomohou i bramborové slupky a starý chléb

Díky čemu metoda hnojení funguje

Hnojivo, sic je jednoduché na přípravu, obsahuje mnoho prospěšných látek, jako je dusík, fosfor, železo, draslík či vlákninu, měď, zinek a hořčík s manganem. Tato kvalitní výživa pro sazenice na rostliny působí jako vzpruha, na kterou reagují zesílením stonků, zmohutněním kořenového systému a zlepšením odolnosti. Ocení ji především sazenice okurek, rajčat, paprik nebo jahod.

Sazenice
Fotografie: Pixabay

A pokud máte kávové sedliny větší množství, než které spotřebujete do tohoto organického hnojiva, můžete jeho přebytky dát do kompostu. Podle webu GourmetKáva je pro kompost cenným přínosem. Na zahradě ale poslouží i při přípravě půdy pro sazenice, kterou byste rovněž neměli podceňovat. Pouze půda se správným složením sazenice správně vyživí a zvýší vaši úrodu – jak na to, jste si mohli přečíst na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*