Border kolie je aktivní a hravé plemeno. Nehodí se ale pro všechny, někteří by se jim měli obloukem vyhnout

Fotografie: Freepik

Plemeno Border kolie bylo vyšlechtěno pro shromažďování a kontrolu ovcí v kopcovité příhraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií. Jsou to psi s neomezenou energií, vytrvalostí a pracovním nasazením, což z nich dělá špičkového pasteveckého psa. Border kolie se dodnes používají při chovu ovcí na farmách po celém světě.

Lehce trénovatelné a inteligentní kolie také vynikají v různých psích sportech. Mohou být skvělými rodinnými společníky, pokud dostanou hodně (opravdu hodně!) tělesného a duševního cvičení. Pokud chcete milujícího, chytrého psa, který vás udrží aktivní a bude vám stále v patách, je to plemeno právě pro vás!

Aktivní a svalnatý pes střední velikosti s elegantními pohyby

Border kolie je plemeno střední velikosti. Samci mají v kohoutku 48-55 cm, fenky od 45 do 52 cm. Zástupci plemene váží 13-23 kg. Kolie může mít podlouhlou (7 cm) nebo krátkou (2-2,5 cm) srst. První typ se od druhého liší tím, že má jasně viditelné „kalhoty“ a „hřívu“ a také ocas, který připomíná liščí.

Bez ohledu na délku je srst hustá, středně tvrdá. Kolie mohou mít jakoukoliv barvu. Nepovolená je pouze převaha bílé nad ostatními barvami.

Nejčastěji uvidíte kolie ve variantách kombinací černé či hnědé s bílou. Kolie mají poměrně dlouhé tělo, končetiny jsou středně dlouhé na silných kostech. Pohybují se velice elegantně a poměrně rychle.

Fotografie: Pixabay

Pes Vikingů, skvělý pastevec i miláček královny Viktorie

Historie původu plemena border kolie sahá až do vikingského věku: právě ve spisech těchto válečníků je zvíře poprvé zmíněno. Největší pozornost byla po celou dobu věnována psům v horských oblastech Anglie a Skotska, tedy tam, kde byli třeba psi nejen s vynikajícími fyzickými vlastnostmi, ale také s vysokou inteligencí. I dnes jsou kolie považovány za nejlepší pastýře.

V roce 1860 se jeden ze zástupců plemene zúčastnil výstavy v Anglii. Královna Viktorie, která poprvé spatřila tak neobvyklého a zajímavého psa, se do něj zamilovala na první pohled, a její zásluhou začala obliba tohoto plemene strmě stoupat. Přesto bylo toto plemeno bylo registrováno až v roce 1915.

První standard vyšel o mnoho let později: v roce 1976. Border kolie se postupně rozšířily do celého světa a staly se věrnými přáteli a vynikajícími společníky.

Nic pro lenochy: Border kolie potřebuje mnoho pohybu a vašeho času

Každý, kdo někdy viděl kolii při její oblíbené práci, pochopí, že toto zvíře je ve svém oboru skutečným profesionálem. Ačkoliv jsou i dnes zástupci této rasy používáni ke svému původnímu účelu, dnes se nejčastěji používají jako společníci. Tento hravý a veselý pes má nevyčerpatelnou energií, je připraven celý den neúnavně běhat, pracovat a bavit se. Majitelem kolie musí být aktivní osoba.

Neschopnost správně nasměrovat psovu energii způsobí, že místo skvělého parťáka získáte deprimované, neposlušné zvíře. Zvláštní pozornost je třeba věnovat výcviku, protože ani inteligentní pes se sám od sebe nestane poslušným. Kolie se bude cítit pohodlněji ve velké a hlučné rodině, která má pozitivní vztah k aktivní zábavě.

Zástupci plemene jsou k lidem celkem přátelští, nemívají problémy ani s ostatními zvířaty. Vše výše uvedené však platí pouze v případě, že byl pes včas socializován a jeho výchově a výcviku byla věnována dostatečná pozornost.

V opačném případě může opatrný až agresivní vůči lidem. Border kolie dospívají až ve věku tří nebo dokonce čtyř let, připravte se tedy na extra dlouho dobu štěněčího chování.