Objevili se na vašich rostlinách mšice? Jednejte rychle, než zlikvidují vaše rostliny. Obyčejné mléko jim ukáže, co proto.
Jsou sezóny, kdy se mšice nevídaně pomnoží a pak je velké riziko, že poškodí většinu našich plodových i okrasných rostlin. Bez včasného zásahu se mšice dokážou neuvěřitelně rychlým tempem množit. Za pomoci mravenců, kteří je roznesou do všech koutů, bude zahrada brzy čelit invazi. Než se však na ně vrhnete s chemií, vyzkoušejte babské rady. Co třeba obyčejné mléko?
Postřik z mléka
Mléko obsahuje enzymy, které jsou pro nás prospěšné, ale na mšice působí jedovatě. Pokud máte přístup k čerstvému mléku, je to nejlepší varianta, ale použít můžete jakékoliv. Mléko nařeďte v poměru 1 : 1 s vodou. Nalijte do rozstřikovače a můžete se vrhnout do práce. Mšice stříkáme brzy ráno nebo až později odpoledne. Jednak jsou v tuto dobu nejméně aktivní a i případné kapky na listech by v kombinaci se sluncem mohly rostlinu poškodit. Aplikaci provádějte pravidelně (2–3krát týdně) a pozorujte, jak mšice ubývají.
Nemusíte se bát, že by tento postřik rostlině ublížil. Mléko obsahuje mnoho prospěšných látek nejen pro nás, ale i pro rostliny. Někteří zahrádkáři dokonce rostliny ředěným mlékem zalévají. Rostlinám dodává kalcium a vitamín B, což je udržuje celkově zdravé a přispívá k vyšší úrodě. Nic se však nemá přehánět, proto mléčnou zálivku provádíme jednou za dva týdny, rozhodně ne denně.
Zaměřte se i na mravence
Další přírodní postřik, který můžete kombinovat je na olejové bázi. Olej totiž spolehlivě zalepí mšicím dýchací cesty a ty brzy uhynou. Klasický stolní olej se ředí v poměru 1 : 10 s vodou. Na mšice také dobře působí česnek nebo jedlá soda. Všechno jsou to přírodní postřiky, které rostlinu neohrozí a pomůžou vám zbavit se mšice dřív, než sáhnete po chemii. Nezapomínejte, že po chemických postřicích už bio rajčátko mít nebudete. Proto je použijte až ve chvíli nejvyšší nouze.
Boj s mšicí je někdy úporný a je dobré vyzkoušet více metod. Nezapomínejte, že s mšicí spolupracují mravenci. Zaměřte se tedy i na ně a snažte se jim pohyb v zahradě zkomplikovat, aby je co nejméně roznášeli. Dobrým odpuzovačem mravenců jsou aromatické byliny vysázené na okrajích záhonů. Tymián, levandule nebo měsíček zahradní jsou rostliny, kterým se mravenci vyhýbají.
Zdroj: Porady Interia