Všichni víme, jak užitečná jedlá soda může být. Toto využití by vás ale nikdy nenapadlo

Fotografie: Freepik

Jedlá soda je relativně levný produkt, který lehce seženeme v každém obchodě. Její použití je skutečně všestranné, pomoci nám může nejen v kuchyni, ale také například na zahradě. V následujícím článku se podíváme na její využití na naší zahradě, a to konkrétně při boji s mšicemi.

Mšice jsou malý hmyz, který se živí šťávou rostlin. Na našich zahradách tedy napáchá velké škody a určitě pro nás není hostem, kterého rádi přivítáme. V boji s nimi nám může pomoci jedlá soda. Připravíme si z ní jednoduchý sprej, který nám bude sloužit k jejich zahubení. Využít ho ale můžeme také na plevel nebo při úklidu kuchyně.

Účinky jedlé sody

Jedlá soda je velmi účinný a snadno dostupný produkt přírodního původu, který má širokou škálu využití. Běžně ji používáme v kuchyni nebo v koupelně. Je nám praktickým pomocníkem při vaření, úklidu, bělení prádla, ale také v péči o pokožku nebo při trávicích obtížích. Aby její využití nezpůsobilo více škody než užitku, musí být použita vhodným způsobem. Jedlá soda má velice silný účinek, proto je vždy doporučeno ji ředit a nepoužívat přímo.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda se nejčastěji používá ve formě sprejů. V tomto skupenství nám pomůže také v boji s rostlinnými škůdci. Mšice se nejčastěji živí okrasnými rostlinami. Pro boj s nimi je nejlepší použít kombinaci jedlé sody a mycího prostředku. Do velké nádoby nalijeme 1 a půl litru teplé vody, lžičku jedlé sody a několik kapek mycího prostředku.

Takto připravenou směs důkladně promícháme a necháme asi hodinu odležet. Poté ji nalijeme do rozprašovače a můžeme ji použít na ochranu našich květin. Aby byla aplikace postřiku účinná, doporučujeme ji opakovat každý den po dobu minimálně sedmi dní.

Dejte na rady zkušených zahradníků

Mnohem častěji než kombinaci jedlé sody a mýdla doporučují zahradníci pro boj se škůdci využít jedlou sodu v kombinaci s olejem. Díky struktuře oleje si totiž zajistíme, že připravená směs nebude stékat po listech rostlin a zbytečně se vstřebávat do půdy. Nedojde tak k zatížení kořenů rostlin a jejich předčasnému úhynu. Kombinace oleje a jedlé sody působí přímo na dýchací aparát škůdců a brzy dochází k jejich úmrtí. Směs si připravíme smícháním čtvrt lžičky jedlé sody, litru vody a půl lžičky oleje na vaření. Takto připravenou směs jednoduše aplikujeme pomocí rozstřikovače na naše květiny.

Známkou toho, že jsou naše květiny napadené nepříjemnou plísní, je typický šedý povlak na jejich listech. Také plísňových onemocnění se zbavíme pomocí oleje na vaření. Do nádoby s jedním litrem vody přidáme jednu polovinu čajové lžičky sody a 5 ml mýdla. Opatrně všechny přísady zamícháme a výslednou směs nalijeme do rozprašovače. Rostliny, které jsou napadeny plísní, připravenou směsí jednoduše nastříkáme. Výše uvedená směs je výborným pomocníkem také při boji se rzí nebo skvrnitostí listů.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]