Brokolici nemusíte kupovat. Vypěstovat ji můžete i doma v květináči

Brokolici se nejlépe daří v chladnějším počasí, ideální období je pro ní tedy jaro a podzim. Snadno lze pěstovat také v nádobách. Výběr rychle rostoucích odrůd je pro pěstování v nádobách lepší. I když zkušenější zvládnou v nádobách pěstovat také běžné odrůdy.

Brokolice patří mezi nejzdravější zeleninu, je plná vlákniny, železa, draslíku, vitaminu C a K. Má také více bílkovin ve srovnání s jinou zeleninou. Použít se dá jak v tepelně upravovaných pokrmech, tak v syrovém stavu.

Ačkoliv lze pěstovat v nádobách jakýkoli typ brokolice, existují odrůdy, které rostou rychleji a jsou pro tento druh pěstování lepší. Jedná se například o:

 • Di Cicco – místo stopek produkuje rovnou hlavičky.. Zrání trvá 45–70 dní

 • Royal Tenderete Hybrid – toto je skvělá volba pro pěstování v nádobách. Tvoří stonky 3-4 palce a zraje za 50-60 dní

 • Flash – jedná se o hybridní odrůdu, která zraje 50–80 dní. Chutná sladce a je odolná vůči teplu a chorobám
 • Jiné odrůdy, které lze pěstovat v nádobách jsou: Happy Rich, Marathon, Bonanza, Arcadia, Paragon, Eureka, Pinnacle Premium a najdou se i další.

Vhodná nádoba

Pro pěstování brokolice je vhodná středně velká nádoba, která bude mít drenážní otvory. Máte-li v plánu pěstovat více rostlin v jedné nádobě, pak zvolte velkou nádobu, aby každá rostlinka měla dostatek místa i správnou hloubku nádoby.

Výsadbový čas

Protože je brokolice plodina milující chladnější počasí, je nejlepší období pro výsadbu při teplotách okolo pod 23 ° C. Vhodné období je tedy jaro nebo podzim. Správný okamžik odhadnete i dle vybrané odrůdy a délky zrání.

 • Pěstování ze semen
 • Semena zasévejte maximálně 1,5 cm hluboko
 • Uchovávejte květináč se semeny v místě kde se dostává 4-5 hodin slunečního světla
 • Uchovávejte půdu vlhkou, ne příliš mokrou
 • Semena klíčí za 7-14 dní. Když jsou vysoké 6 až 12 cm s alespoň 4 listy, přesuňte je do požadovaných květináčů

Pěstování ze sazenic

Snadnější a rychlejší je pěstovat tímto způsobem:

 • Získejte zdravé sazenice staré 3-5 týdnů
 • Vložte je do jednotlivých květináčů. Pokud pěstujete více rostlin společně, zasaďte je nejméně 30 až 40 cm od sebe

Umístění a půda

Vyberte pro rostliny takové místo, kde je minimálně 5 až 6 hodin slunečního světla denně. Vyvarujte se pěstování na přímém (ostrém) slunci nebo zcela ve stínu.

Brokolice dobře roste ve světle, na kompost bohaté a dobře odvodněné půdě s pH 6,0 až 6,8. Rostlina vyžaduje jemně kyselejší půdu.

TIP: Kombinace stejných částí perlitu, vermikulitu a rašelinového mechu vytváří ideální půdní směs pro brokolici.

Zálivka a hnojivo

Brokolice dává přednost rovnoměrně vlhké půdě, ujistěte se tedy, že voda prosakuje spodním otvorem, aby se nehromadila v nádobě, hrozila by hniloba. Pro udržování vlhkosti je vhodný mulč.

Během výsadby můžete přidat také univerzální hnojivo s pomalým uvolňováním. Aplikace tekutého hnojiva bude každé dva týdny také dobrá.

Fotografie: Gardenerspath, Flickr