Nedaří se vám při pěstování orchidejí? Vyzkoušejte zahradnické triky, díky kterým se jim začne dařit a pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Bezpochyby jsou orchideje velmi oblíbenou domácí rostlinou. Není divu, tato rostlina symbolizuje nevinnost, lásku a krásu. Ozdobte parapety touto kráskou, chce to jen správnou péči.

Orchideje jsou překrásné květiny, které rostou volně v přírodě, a to převážně v tropech. Milují blízkost druhé rostliny, protože z nich berou základní živiny a vodu. Ovšem, doma potřebují orchideje jinou péči. Rádi vám prozradíme jakou. Osvojte si pár tipů, po kterých se vašim rostlinám bude dařit.

Orchidej pro každou domácnost

Pro pěstitele, kteří teprve s pěstováním orchidejí začínají, doporučujeme zakoupit druh Phalaenopsis, který není pro pěstování náročný. V dnešní době je tento druh rostliny vídán pomalu v každé druhé domácnosti, a to v široké škále barev – od bílé, žluté, růžové, se skvrnami či bez nich. Jedná se o rostlinu, kterou lze pěstovat spoustu let, a to v každé domácnosti, ať už v té moderní či tradiční.

Fotografie: Freepik

Po přinesení domů

Zdá se vám, že orchidej, kterou přinesete domů, již víc nepotřebuje? Chyba! Naopak, orchidej potřebuje mnoho péče než, ji umístíte na své místo. Mnoho odborníků doporučuje orchidej po přinesení domů ihned přesadit. Je to z toho důvodu, že substrát nebo kůra u rostliny může být ve značném rozkladu a může ohrožovat zdravé kořeny. A právě kořeny u orchidejí jsou velice důležité. Dopřejte květině propustný substrát, například piniovou kůru nebo kokosové lupínky.

Substrát musí kořeny provzdušnit, udělat prostor pro rostoucí kořeny a zároveň musí dokázat zadržet vodu. Orchideje mají rádi slunce, ale ne přímé sluneční paprsky – mohly by rostlinu spálit.

Fotografie: Freepik

Pro krásné kvetení

Když orchidej přinesete domů, zřejmě vám květy opadají, aby znovu narostly, musíte rostlinu přesadit. Ale nejen to, bude potřeba, abyste orchideji zajistili vhodné podmínky. A těmi jsou teplotní skoky. Přesněji, v noci musí být v okolí orchideje o osm stupňů méně než ve dne. Lze tedy říci, že podle květů a barvy listů poznáte, jestli rostlina bude kvést či nikoliv. Stonky musejí mít zelenou barvu a listy také – jasně zelenou. Orchidej umístěte na na severní stranu bytu.

Zalévání

I když si orchidej vyžaduje jiné zalévání, není to nic těžkého a jistě si jej jednoduše osvojíte. Zavlažujte jednou až dvakrát týdně. V létě orchideji dopřejte dvakrát týdně zálivku, v zimě zase jednou týdně. Bude nutné použít jiný styl zalévání, než jste zvyklí.

Zálivku proveďte následovně: Vezměte květinu a s květináčem ji umístěte na přibližně jednu hodinu do studené vody. Po uplynulé době vytáhněte květinu a nechte ji okapat – nedávejte ji ihned do obalu, shnila by. Orchideji dopřejte i hnojivo, a to jednou týdně od jara do podzimu. Použijte speciální hnojivo pro orchideje.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]